Kale Kayış’ta direniş 100 günü aştı…

Kale Kayış’ta direniş 100 günü aştı…

“Hızlı sermaye büyümesi”nin işçinin canı ve kanıyla gerçekleştiğini bir kez daha gösteren Kale Kayış direnişi 100 günleri aştı

Küçük bir atölyeden, kısa süre içinde büyük bir fabrika sahibi haline gelen patron, Türkiye’de hatta Avrupa’da rakipsiz diyebiliriz. Avrupa’dan “atık” lastikleri toplayarak (hatta aldığı için karşılığında para alıyor, çünkü bir nevi çöp toplayıcılığı yapıyor, ayrıca bu gibi atıklar çevre ve insan sağlığı açısından zararlı) fabrikada “eritmek” suretiyle fabrikalarda ve çeşitli alanlarda kullanılan “yürüyen lastik bantları” imal ediyor.

Bu atık lastikleri yeniden imal etmek sürecinde, iş güvenliği ve insan sağlığına uygun koşullar için yapacağı her harcamayı “gereksiz masraf” olarak gören patron bunun ağır bedelini işçinin canı ile ödemesine hatta alınması gereken önlemler ve uygulanması gereken düzenlemeler ile önlenebilecek uzuv kayıplarına neden olan iş kazalarına ve kansere neden olan sağlık sorunlarına, seyirci kalıyor.

300’den fazla işçinin çalıştığı fabrikadaki işçilerin yarısı Petrol-İş Sendikası’nda üye. Artık sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmak isteyen işçiler, bu haklı taleplerini duyurabilmek için direniyorlar.

Patrona açtıkları davayla Çalışma Bakanlığı’nın gönderdiği müfettişler, durum tespiti yaparak patronun yapması gerekenleri kısmen yerine getirmesini sağlamışlar. Fakat, sendikal haklarını kullanarak, yüz günü aşkın süredir direnen işçiler için henüz yapıcı bir çözüm getirilmiş değil.

Bir kez daha görüyoruz ki, “hızlı sermaye büyümesi”, işçi canı ve kanıyla ağlanıyor.

Bütün bunları ilk ağızdan dinlemek, şahitlik etmek acı veriyor… Bu acıya daha ne kadar katlanacağız!!!

Gönüllü işçi muhabiri Nurçehre Elver


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar