Kale Kayış işçilerine atılan tekme hepimize atıldı!

Kale Kayış işçilerine atılan tekme hepimize atıldı!

Kale Kayış isçisine, işçinin eşine ve 7 aylık bebeğine patronları tarafından atılan her yumruk, her tekme sana, eşine ve senin bebeğine atılmıştır. 

Her gün ‘iş kazası’ geçirmek istemiyoruz. Her gün bir arkadaşımızın ölü bedenini görmek istemiyoruz. Her gün sakat kalma riski yaşamak istemiyoruz” diyen Kale Kayış işçileri, “işçi sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınsın, artık yeter” diyerek sendikalı oldular ve sendikalı oldukları için işten atıldılar.

Kale Kayış işçileri bu saldırıya sessiz kalmadılar. Hem sendikal örgütlülüklerine hem arkadaşlarının bu nedenle işten atılmasına ve hem de sendikalaşma nedenlerinin başında gelen işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmamasına karşı fabrika önünde fiilen direnişe başladılar.

Kale Kayış işçileri çalışırken ölmemek istedikleri için direnirken, patron onların bu çığlığını duyarak, asgari önlemleri almak yerine; devletin de gücünü yanına alarak pervasızca saldırdı. İşçilere, eşlerine, çocuklarına tekme ve tokatlarla pervasızca saldırdı. Çünkü direniş onun o vahşi sömürü hırsını tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyordu. Tahammülsüzlüğü bunaydı…

Kale Kayış patronu kendi sınıfının kolektif kiniyle saldırdı işçi arkadaşlarımıza.

O fabrikada yaşananlar aslında her gün her işyerinde farklı biçimlerde yaşanıyor. Biz işçiler birbirimize sahip çıkmadığımız, dayanışma içinde olmadığımız için oluyor bunlar.

Oysaki bizler milyonlarız, patronlar ise bir avuç…

Ve bu saldırganlığa, sömürgenliğin bu en vahşi biçimlerine karşı o gücümüzü harekete geçirmediğimizde bugün Kale Kayış’ta yaşananların yarın başka bir yerde karşımıza çıkması kaçınılmazdır. Eğer çalıştığımız yerde biz işçilere insan gibi davranılmasını, saygı duyulmasını istiyorsak, önce biz kendimize sahip çıkmalıyız.

Yarın bir gün aynısını yaşadığımızda yalnız kalmak istemiyorsak bugün Kale Kayış işçisine, eşine ve 7 aylık bebeğine insanlık onuru için ses vermeli, dayanışma göstermeliyiz.

Küçük bir mesaj, küçük bir video bile onlara güç verecek, yalnız olmadıkları duygusu yaşatacaktır. Dayanışmanın sağaltıcı, güçlendirici niteliğini konuşturma zamanı…

Alınteri okuru bir işçi


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar