Kamu işçilerine yüzde 5 zam teklifi!

Kamu işçilerine yüzde 5 zam teklifi!

6 aydır devam eden kamu sözleşmelerinde ücretler konusunda suskun kalan hükumet, nihayet ağzını açtı! 200 bin kamu işçisiyle dalga geçercesine yüzde 5 oranında zam teklifi sundu!

200 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri 6 aydır sürüyordu. Bu süre zarfında idari maddelerde uzlaşma sağlandı; fakat hükumet tarafı ücretler konusunda herhangi bir teklif getirmedi. Bazı iş kollarında grev aşamasına gelen TİS sürecinde nihayet ücret teklifi getiren hükumet, dalga geçercesine yüzde 5’le açtı ağzını!

Hükumetin bu tutumu karşısında Türk-İş Başkanı Ergün Atalay halen grevi net bir şekilde telaffuz etmeden, “Bu teklifin konuşulabilir bir yanı yok. Ya masa başında anlaşacağız ya da greve gideceğiz” dedi. Masa başında uzlaşma sağlanamazsa greve gidileceğini söyleyen Atalay’ın masa seçeneğine sıkıca sarıldığı anlaşılıyor!

Atalay’ın açıkladığına göre hükumet, 3 bin 500 liradan az alan kamu işçisinin ücretinde 60 lira artış, tüm işçilere 2019’un ilk 6 ayı için yüzde 5, ikinci 6 ayı için ise yüzde 4 zam teklif etti.

Türk-İş’in teklifi 

Atalay, işçilerin zam teklifini İstanbul seçiminden önce Bakan Selçuk’a sunmuştu. Türk-İş, en düşük brüt çıplak ücretin 3 bin 500 liraya çıkartılıp, 300 lira seyyanen zam yapılmasını istiyor. Türk-İş, çekme ve iyileştirmenin ardından birinci yıl ilk altı ay yüzde 15, sonraki 1.5 yıl boyunca da altı ayda bir enflasyon + yüzde 3 refah payı talep etti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar