Kamu işyerlerinde greve doğru

Kamu işyerlerinde greve doğru

Kamu işyerlerinde 200 bin işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde hükumetin ücretler konusunda aylardır masaya oturmaması nedeniyle grev aşamasına gelindi

Yaklaşık 200 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu sözleşmeler patron konumundaki hükumetin aylar geçmesine rağmen teklif vermemesi nedeniyle grev aşamasına dayandı. Kamu işyerlerinde çeşitli işkollarında örgütlü sendikalardan bazılarıyla hükumeti temsil eden Kamu-İş arasındaki görüşmeler ocakta (yaklaşık 70 bin işçiyi kapsayan) bazılarıyla ise mart ayında (85 bin işçiyi kapsayan) başlayan görüşmelerde idari maddelerde anlaşma sağlandığı halde, Türk-İş’le merkezi çerçeve anlaşması imzalanmadığı için süreç greve evriliyor.

Maden işkolunda arabulucu süreci de sonlanıp, grev noktasına gelindi. Genel Maden-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Maden Tetkik Arama Kurumu’nda (MTA) çalışan işçileri ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde idari maddelerde anlaşma sağlandığı halde, ücret ve ücrete bağlı maddelerde anlaşmaya varılamadı. Arabulucu sürecinde de sonuç çıkmayınca grev noktasına gelen işçiler, yasal süre olan 60 gün içinde de herhangi bir sonuca ulaşılmadığı takdirde greve gidecekler.

Hükumetin ücretler konusunda halen bir tutum koymaması ve sendikanın da buna karşı herhangi bir tutumla çıkmaması nedeniyle sürecin TÜPRAŞ’ta olduğu gibi ciddi bir kayıpla sonlanması işten bile olmayacak!

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay bugüne kadar yaptığı tüm açıklamalarda taleplerinin atla deve olmadığını, nefes alabilecekleri bir ücret talep ettiklerini belirtti. Hükumet cephesinden ücretler konusunda ses çıkmamasına rağmen başka da anlamlı bir tek söz ve tavır geliştirmeyen Türk-İş’in ücret talebiyse enflasyon oranları düşünüldüğünde gerçekten de atla deve değil!

Konfederasyon öncelikle düşük ücretlerin 3 bin 500 liraya çekilmesini, ardından tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam yapılmasını istiyor. İlk altı ay için yüzde 15 zam talep eden Türk-İş, iki, üç ve dördüncü altı aylar için de enflasyon + 3 puan artış talebinde bulundu.

Alınan ücretin yarı yarıya eridiği, bütçedeki deliğin bilinenden büyük olduğu düşünülen bu koşullarda Türk-İş’in teklifi atla deve değil elbette! Zaten belli ki koşulları gözeterek öne sürülmüş bir teklif. Fakat bütçedeki deliğin bu teklifi bile karşılamayı göze alamayacak kadar büyük olduğu da aylardır ısrarla sürdürülen sessizlikten anlaşılıyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar