Kamu-özel ayrımcılığı ahlaksızlıktır!

Kamu-özel ayrımcılığı ahlaksızlıktır!

Bu en basit şekilde söylersek ahlaksızlıktır, vicdansızlıktır, işçi sınıfıyla burjuvazinin uzlaşmaz çelişkisinin en net ortaya konulmuş halidir

Zehra Çaldağ

Dünya çapında pandemi olarak ilan edilen korona virüs salgını zengin fakir ayrımı yapmıyor. Ama burjuva hükümetler yapıyor ve bunu bir çıkar fırsatına çeviriyor. Korona virüs paketi sadece sermayeye, sermayenin kasasını korumak üzerine planlanıp yoksul işçi ve emekçileri yoksulluğun kucağına daha fazla atarak işsizlik ve sefalete itmektedir.

#Calismabakanliginin son genelgesi sadece kamu çalışanlarını kapsayıp özel sektörde çalışan işçileri -emekçileri resmen korona virüs salgınıyla baş başa bırakmaktadır.

#EvdeKal derken 65 yaş üstü insanlara sokağa çıkma yasağı getirirken onların ne yiyeceğini, elektrik-su ve doğalgaz faturalarını nasıl ve kimin ödeyeceği belirtilmiyor. Ayrıca 65 yaş üstü insanlar hadi evde kaldı diyelim, işe giden evlatları onlara ekmek getirmek için sabahın kör karanlığında virüsün kucağına gitmiyor mu? Siz yaşlılara “sağlığınız için evde kal” diyorsunuz ama aslında yoksul kesimin sağlığı hiç umurunuzda değil!

Fabrikalarda, inşaatlarda, madenlerde, çağrı merkezlerinde, dağıtımda, temizlikte ve sayamadığımız birçok işkolunda yüzlerce binlerce işçi-emekçi hem korona virüs tehlikesiyle burun buruna hem işsizlikle, yoksullukla, açlıkla… Bu en basit şekilde söylersek ahlaksızlıktır, vicdansızlıktır, işçi sınıfıyla burjuvazinin uzlaşmaz çelişkisinin en net ortaya konulmuş halidir.

Hiçbir şekilde toplumu düşünmeyen, halkı umursamayan faşist bir anlayıştan başka ne beklenebilir?

Sınıf sendikasıyız” diyenler ise sadece açıklama yapmaktan öteye gitmiyor. İşçileri-emekçileri böylesi bir zamanda bile çalışmama hakkını kullanmaya çağırmayınca işçilerde öz örgütlülük bilinci yüksek olmayınca bu tablo kaçınılmazdır.

@Yasarustaportal internet sitesine birçok sektörden iletilen mesajlar işçilerin halini acı bir şekilde ortaya koyuyor:

1– İşçilerini ücretsiz izne zorlayan Eminevim, Yaşar Usta’yı tehdit etti | Eminevim işçilerinin ihbar hattımıza ulaşarak ilettiği zorunlu ücretsiz izin uygulamasını haberleştirmemiz Eminevim’i rahatsız etti. Yaşar Usta’yı dava etmekle tehdit ettiler.@eminevim

2İhlas Holding Çalışanları: “Önlem yok, bizimle dalga geçiyorlar: İhlas’ta ya pazar ya mezar” | Ankara İhlas Holding yetkili servis çalışanları, su arıtma ve temizlik robotlarının bakımları için sürekli ev ev gezdiklerini bildirdi.

3Zorlu AVM işçileri: “Uyarılara rağmen zorla çalıştırılıyoruz.” | İstanbul, Zorlu Center AVM işçileri, AVM’lerin Korona virüs nedeniyle kapatılma kararına rağmen 4-5 mağaza açık tuttuğundan dolayı çalışmaya zorlandıklarını bildirdi.

4– Fahrettin Koca’nın sahibi olduğu Medipol Hastanesi’nde ücretli izin zorlaması | Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, sahibi olduğu Medipol Hastanesi’nde doktor, hemşire, temizlik çalışanları dışındaki personel yıllık izne, yıllık izni olmayanlar ücretsiz izne çıkartıldı.

5Çapa Tıp Fakültesi işçileri: Koronalı hastalarlayız, sağlık kontrolümüz yapılmıyor | Çapa Tıp Fakültesi temizlik işçileri, sadece COVİD-19 hastalara baktıklarını, yeterli personel, M95 maske ve koruyucu elbiselerinin olmadığını bildirdiler.

6The Ankara Hotel işçileri: Otel kapandı, ücretsiz izne çıkarıldık | Cengiz-Kolin-Limak ortaklığı ile kurulan The Ankara Otel işçileri, bilgilendirme yapılmadan ücretsiz izne çıkarıldıklarını, hastalık bitene kadar ücretli izin istediklerini, insanca yaşamak istediklerini belirtti

7Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi işçileri: “Telefonla arayarak bizi işten çıkardılar.” | Grand Cevahir işçileri, korona bahanesiyle her gün işçileri işten çıkartıldıklarını ve birbirlerinden haberleri olmadığını söyledi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar