Kamuda çalışan binlerce taşeron işçi yine asgari ücrete mahkum!

Kamuda çalışan binlerce taşeron işçi yine asgari ücrete mahkum!

Yüksek Hakem Kurulu 21 Temmuz’da aldığı kararla kamuda çalışan yaklaşık 100 bin 4D’li işçiyi bir kez daha asgari ücrete mahkum etti, sendikalar bu karara karşı her zamanki gibi “yargıya gideceğiz” demek dışında bir tepki göstermiyor!

21 Temmuz’da “emsal ilke ve prensipler değerlendirmesi” gündemiyle toplanan Yüksek Hakem Kurulu (YHK), Kurul tarafından bağıtlanacak toplu iş sözleşmelerinde (TİS) “31.12.2020 tarihindeki ücrete zam verileceği”ni oy çoğunluğuyla karara bağlayarak, kamuda çalışan ve kadroya alınmayan yaklaşık 100 bin taşeron işçiyi (4D statüsü!) aslında bir kez daha asgari ücrete mahkum edileceğini ilan etmişti.

Kurul’da yer alan Türk-İş, binlerce kamu işçisinin bu defa da TİS hakkından yararlanmasını engelleyen bu karara karşı sadece şerh koymuş, kamu işçileri ve aslında sınıfın bütünü açısından bu denli ciddi bir saldırıya/karara ilişkin ek bir girişimde bulunmamış, tepki göstermemişti. İşçileri temsilen o toplantıya katılan Türk-İş’ten halen anlamlı bir açıklama da yapılmış değil. Diğer sendikalar açısından da durum farklı değil. Hepsi kararı eleştiriyor, tepki gösteriyor. “Ne yapacaksınız?” sorusunaysa “yargıya taşıyacağız” yanıtı veriyor.

Türk-İş şerhinde; YHK’nın bu kararının, özellikle asgari ücret düzeyinde ücret alan işçiler açısından hakkaniyetli olmayacağını, Kurul’ un geçmişte aldığı karar ve uygulamayla çelişeceğini belirtmişti.

KHK’yla sözümona kadroya geçirilen işçilerin çoğunluğu asgari ücret alıyor. Asgari ücret zammıysa 1 Ocak’ta yürürlüğe giriyor.

Zaten birçoğu asgari ücret seviyesinde ücret alan binlerce işçi, şimdiye kadar asgari ücret zammı yürürlüğe girdikten sonra TİS zammından yararlanıyordu. 31 Aralık’ta geçerli olacak zam kararıyla Kurul, binlerce kamu işçisinin 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek asgari ücret zammı üzerinden zam almasını engellemiş oluyor. Alenen işçinin sadece asgari ücret zammı almasını dayatıyor. Bu yaklaşımıyla sendikal örgütlenme ve TİS hakkını da gasbetmiş oluyor.

Bu karar ile kamu işçileri arasındaki ücret farklılıkları artarak devam edecek, “eski kadrolu- İŞKUR’ dan atanan yeni işçi – KHK’yla kadroya alınan işçi” gibi ayrımlar keskinleşecek, işçiler kendi içlerinde de bölünmüş olacaklar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar