Kapitalizm kıvranmadan yok olmalıdır!

Kapitalizm kıvranmadan yok olmalıdır!

Tatlı karları uğruna işçiler emekçileri kıvranarak öldüren vahşi kapitalizmin çarpıcı resmi bu kez Kuveyt‘ten yüzümüze çarptı.

YAŞANACAK DÜNYA

İnsanı insanlığından utandıran bir video düştü sosyal medyaya. İsminin açıklanmasını istemeyen Kuveyt‘te bir Türk firmasında çalışırken memleketi Mersin‘e dönen bir işçinin yakınları tarafından paylaşıldı. Sosyal medyada yayınlanan görüntüde, Bangladeşli veya Hintli olduğu öne sürülen bir işçinin yerde acı çekerek çırpındığı görülüyor. Arkadaşları ise şaşkınlık içerisinde kendisini izlemekten başka bir şey yapamıyor. Görüntüyü paylaşan işçi, yerde yatan işçinin acı çekerek öldüğünü söyledi. Türkiye‘deki virüse karşı tedbirlerin Kuveyt’ten daha iyi olduğu yanılsamasını da yansıtan paylaşım Kuveyt’te çok sayıda işçinin videodaki işçi ile aynı sonu yaşadığını açıklıyor.

Görüntü tam da işçilerin emekçilerin değil, zaten “can çekişen kapitalizmin” hem de öyle hiç kıvranmadan mezara gömülmesi gerektiğini insanın beynine kazıyor. Kuveyt’te Türk firmalarında çalışan ve ülkenin dört bir yanına dağılan işçilerin büyük çoğunluğunun korona virüs testlerinin pozitif çıkması insana verilen “değer”in (sizliğin) başka bir çarpıcı yanı.

Bir süre önce Kuveyt’in güneyinde, Al Mutlaa şehrindeki işçilerin, Türkiye’ye getirilmesine karar verilmişti. İşçiler, Ankara’ya getirilmek üzere bindikleri uçağın havada rota değiştirip İstanbul’a inmesinin ardından, evlerine gönderilmişti. Hiçbir karantina uygulanmadan Türkiye’nin dört bir yanına giden 230 kişiden Antalya ve Sivas’a giden yedi kişinin yapılan covid-19 testi pozitif çıkınca hastanede tedavi altına alındı. Sivas, Bursa ve Ordu‘ya giden yaklaşık yirmi kişinin testinin pozitif çıktığı basına yansıyanlar arasında.

Karantina uygulanmayıp eve gönderilen işçilerin arasında daha çok sayıda Korona virüs testi pozitif çıkanlar olabileceği bir sır olmasa gerek.

Kuveyt’ten yansıyan görüntü, bu sistemin öyle uzun boylu can çekişmesine dahi izin vermeden yok edilmesi gerektiği bir kez daha net anlatıyor. Yoksa bizler kapitalist sistemin, kendimizle birlikte yaşamı anlamlandıran bütün parametrelerimizi yok edişini de izleyeceğiz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar