Karadeniz, her yağışta isyanını dillendiriyor!

Karadeniz, her yağışta isyanını dillendiriyor!

Karadeniz, doğanın maden, beton ve turizm patronlarına peşkeş çekilmesine isyanını her yağışta yeniden dile getiriyor. Son sağanak yağışlarda Giresun, Samsun, Rize ve Trabzon’da sel meydana geldi

Betonlaştırılmış, maden ve beton patronlarına peşkeş çekilerek doğası da toplumsal yaşamı da delik deşik edilmiş, devasa ormanları Yeşil Yol denilen bir rant projesiyle tahrip edilerek bir hafriyat yığınına dönüştürülmüş, “ıslah çalışmaları” adı altında dere yatakları beton oluklara hapsedilerek daraltılmış Karadeniz, en küçük bir yağışta birlikte isyanını haykırmaya devam ediyor.

Son sağanak yağışlarda Giresun, Samsun, Rize ve Trabzon’da sel meydana geldi. Sağanak nedeniyle Ordu sınırındaki Abdal Deresi ve Dereli ilçesindeki dere taştı. Taşkında Giresun-Dereli-Sivas yolu ulaşıma kapandı. Çok sayıda ev ve işyerini sel suları bastı, araçlar yollarda sürüklendi, istinat duvarları çöktü.

Trabzon’da betonlaşma nedeniyle toprakla buluşamayan yağmur, toprağın kentin caddelerine akmasıyla bu gerçeği resmederken; Giresun’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun deyimiyle ‘depremden daha ağır bir hasar’ yaratıp, biri asker üç kişinin hayatını kaybetmesine, 11 kişinin de “kaybolmasına” neden oldu.

Rize’de de tablo farklı olmadı, şimdilik heyelan nedeniyle iki kişinin yaralandığı belirtiliyor!

Katarlılara, Cengiz’lere, Limak’lara ve diğer yandaşlara peşkeş çekilerek tüm doğal dokusu betonun altına gömülen Karadeniz’in her şiddetli yağışta dile getirdiği yıkım yarın daha büyük felaketlerin de habercisi olmaya devam ediyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar