Kardan zarar eden Duravit Yapı, 82 işçiyi 29. maddeden çıkaracak!

Kardan zarar eden Duravit Yapı, 82 işçiyi 29. maddeden çıkaracak!

İstanbul Tuzla’da bulunan ve Kristal-İş’in örgütlü olduğu Duravit Yapı Ürünleri’nde 82 işçi 31 Temmuz’da 29. maddeden işten çıkarılacak

İşçi atmanın sözümona yasaklandığı ve yerine işçinin günlük 39 TL’ye talim edecek şekilde ücretsiz izne çıkarılmasının konulduğu bu koşullarda patronlar işçileri 29. maddeden atmaya (düzenleme bu madde için sınırlama koymuyordu) devam ediyor. Birçok işyerinden işçiler, koronaya karşı önlem alınmamasına itiraz ettikleri, dayatılan mesailere kalmayı reddettikleri için tazminat haklarının da gasbedileceği bu maddeden işten atıldı.

İstanbul Tuzla’da bulunan ve Kristal-İş’in örgütlü olduğu Duravit Yapı Ürünleri’nde ise 82 işçi 31 Temmuz’da “üretim maliyetlerinin yüksekliği, üretilen ürün sayısının düşüklüğü ve pazar daralması” gibi gerekçeler öne sürülerek bu maddeden atılacak, söylendiği kadarıyla aynı gerekçelerle vitrifiye üretim faaliyeti de sonlandırılacak.

Kısacası patronlar şaşırtıcı olmayacak şekilde kapitalist üretimin mantığına da uygun olarak krizin ve üstüne binen pandeminin acısını, kardan yaptıkları zararın hırsını işçilerden çıkarıyor.

Evrensel’deki haberde Duravit yönetimi tarafından sendika temsilciliğine gönderilen yazıda, “Toplam 120 işçinin çalıştığı işyerimizde 4857 sayılı İş Kanunu’nun 29. maddesine göre ve aynı kanunun 17. maddesi kapsamında işyerimizde toplu işçi çıkarma işlemi gerçekleştirilecektir. Zira şirket yönetimimiz vitrifiye fabrikasının kurulu kapasitesi dikkate alındığında üretim miktarının kapasitenin yarısı veya daha azı miktarında gerçekleşmesi, pazarda istenilen düzeyde satış yapılamaması, üretim adetlerinin düşük ve sabit maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle zarar etmesi sebebiyle vitrifiye üretim faaliyetlerinin sonlandırılmasına karar vermiştir” dendi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar