Kasım’da en az 39, 11 aydaysa 430 kadın katledildi

Kasım’da en az 39, 11 aydaysa 430 kadın katledildi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kasım ayında 39, 2019’un ilk 11 ayındaysa 420 kadının katledildiğini açıkladı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı kasım ayı kadın cinayetleri raporuna göre bu ayda en az 39 kadın, 2019’un ilk 11 ayındaysa 430 kadın katledildi.

Kasım’da kadın cinayetlerinin 11’i “şüpheli ölüm” olarak kaydedilirken, 19 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi. 4 kadın ekonomik bahaneyle katledilirken, 5 kadın boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair kararlar yüzünden öldürüldü.

Kadın cinayetlerinin kasım ayındaki illere göre verileri şöyle:

KADINLAR KİMLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ?

Kasım ayında öldürülen 39 kadının 11’inin kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemedi, 11’i evli oldukları erkek, 2’si eskiden evli olduğu erkek, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek, 4’ü babası, 3’ü akraba/tanıdık, 2’si oğlu, 1’i kardeşi, 4’ü birlikte olduğu erkek tarafından öldürüldü.

KADINLAR EN ÇOK ATEŞLİ SİLAHLARLA ÖLDÜRÜLDÜ

Kadınlardan 13’ünün ateşli silahlarla, 8’i kesici aletle, 5’i darp edilerek, 3’ü kimyasal madde ile, 3’ü yüksekten düşerek, 1’i boğularak ve 1’i de hem kimyasal madde ve yüksekten düşerek öldürüldü. ne 5 kadının ise nasıl öldürüldüğü tespit edilemedi.

KADINLAR ÇOĞUNLUKLA EVLERİNDE ÖLDÜRÜLDÜ

Kadınların 30’u evinde, 1’i arabada, 1’i markette, 2’si sokakta öldürüldü. Öldürülen kadınların 2’sinin ormanda, 1’inin sahilde cansız bedenleri bulundu. 2 kadının ise nerede öldürüldüğü belirlenemedi.

Çocuk istismarı ve kadınlara dönük cinsel şiddetin devam ettiğinin belirtildiği rapor; Kasım ayındaki kadın cinayeti davalarına, dünya ve Türkiye’deki kadın hareketi gündemlerine dair bilgiler aktarılarak devam etti. Tamamına şu linkten ulaşabilirsiniz:


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar