Katil polislere cezasızlık, bunu protestoya ceza!

Katil polislere cezasızlık, bunu protestoya ceza!

Ethem’in katili polis Ahmet Şahbaz’ın tutuksuz yargılanması kararını protesto etmek için Adliye kapısına kırmızı boya atan performans sanatçısı Sema Yayla’ya 6 bin TL para cezası verildi

Ethem yoldaşı katleden polis Ahmet Şahbaz’a 15 bin 200 TL para cezası veren mahkemeler sıra polisin sırtını sıvazlayan mahkeme kararlarını protesto edenlere gelince gözünü kırpmadan ceza yağdırıyorlar. Hem de neyin sanat neyin sanat olmadığıan hükmederek, makbul sanatın tanımını da yaparak…

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre Ahmet Şahbaz’ın tutuksuz yargılanması kararını protesto etmek için adliye kapısına kırmızı boya atarak tepki gösteren ressam Sema Yayla’ya 6 bin TL para cezası verildi.

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada heyet, katil polis Ahmet Şahbaz’ın tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Ressam Sema Yayla, bunun üzerine adliyenin (C) kapısına kırmızı boya attı. Yayla hakkında “kamu malına zarar verme” suçundan Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Yayla savunmasında, “Performans sanatı, sanatçının kendi bedeniyle kitle önünde düşüncelerini ifade etmesidir. Bu bir tür performans sanatıdır. Cama boya atmak zarar verme niteliğinde kabul edilemez. Çünkü boya silinebilir niteliktedir” dedi.

Polisin gözünü kırpmadan tetiğe basmasını esas alarak kararlar veren ve ona karşı tepkileri de aynı kararlılıkla cezalandıran mahkemelerin bu kararı elbette şaşırtıcı değil! Bu anlayışta düzen için tehdit oluşturanların katledilmesinin karşılığı taş çatlasa birkaç bin TL’dir, ki bazen o bile değildir!

Bunu protesto etmek isteyen bir sanatçının performans gösterisiyse affedilemez! O sanat Adalet Sarayları’nın kan üzerinden kurulu bu düzenin bekçileri olduğunu hatırlatması kabul edilemez!

Bu sanat biçimi hukuka uygun değil

Mahkeme, Yayla’ya kamu malına zarar suçundan 6 bin TL para cezası verdi. Gerekçeli kararda “sanık savunmasında geçen sanat biçiminin ise hukuka uygunluk nedeni olarak kabul edilmeyeceği…” ifadesi yer aldı. Avukat Mustafa Gökhan Tekşen, 11 Mayıs’ta yerel mahkeme kararını İstinaf’a taşırken “Ethem Sarısülük’ü vuran polis 15 bin 200 TL para cezası aldı. Bunun protesto eden müvekkile ise 6 bin TL para cezası verildi” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar