Katledilen Kürt işçi toprağa verildi, Afyon Valisi şaşırtmayan açıklamalarda bulundu!

Katledilen Kürt işçi toprağa verildi, Afyon Valisi şaşırtmayan açıklamalarda bulundu!

Afyon’da uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Kürt işçi Özkan Tokay, sadece akrabalarının katılmasına izin verilen törenle toprağa verildi. Afyon Valisi ise saldırıyı basit bir kavga gibi gösterdiği açıklamasında basını ve sosyal medyayı hedefe çaktı!

Afyon’da çalıştığı şantiyede gerçekleşen ırkçı saldırıda vurularak katledilen Kürt işçi Özkan Tokay, sadece akrabalarının katılmasına izin verilen törenle toprağa verildi.

Afyon’un Dinar ilçesine çalışmaya giden Erçişli Kürt inşaat işçilerinin dün uğradığı silahlı saldırı sonucu Özkan Tokay yaşamını yitirirken, kardeşi Fırat ve Emrah Ö. İsimli işçi de yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı. Saldırının ardından açıklama yapan Afyon Valisi, tıpkı Sakarya Valisi’nin Kürt tarım işçilerine dönük ırkçı saldırıdan sonra yaptığı gibi “saldırı kesinlikle bazı yayın organlarında yansıtıldığı gibi değildir” bir açıklamada bulundu.

Bu arada Tokay’ın cenazesi memleketinde asker ablukası altında memleketinde defnedilirken, HDP milletvekilleri, gazeteciler ve halktan insanların katılmasına izin verilmedi. Dün akşam gerçekleşen saldırıdan sonra da cenazelerini almaya gelenler Afyon girişinde ve Erciş çıkışında durdurularak engellenmiş, “ölünüzü alıp, gidin” denilmişti.

Saldırıyı kınayan bir cümle bile geçmeyen Afyon Valisi açıklamasında, haber yapan adresleri hedefe çakarak, olayın basit bir kavga olduğunu söyledi! Valilik açıklamasında “şantiyenin yan tarafındaki ailenin gürültü ve tozdan rahatsız olmasıyla başlayan kavga” gibi son derece sıradan bir gelişmeymiş gibi yansıttığı saldırıya ilişkin, “Bugün bazı sosyal medya platformları ile PKK terör örgütü yandaşı haber sitelerinde ‘Afyonda Kürtlere yönelik saldırı’ başlığı altında iddialara yer verilmiştir. Konu ile ilgili yapılan araştırmada olayın ilk belirlemelerine göre 13.09.2020 günü saat 18.00 sıralarında İlimiz Dinar İlçesinde devam etmekte olan bir inşaatta çalışan işçiler ile inşaata komşu olan bir evde yaşayan aile arasında gürültü ve oluşan tozdan dolayı gerçekleşen tartışmadan kaynaklandığı anlaşılmıştır” diye belirtti.

Olayda kullanılan silah ve demirin muhafaza altına alındığı belirtilen açıklamada, failin henüz yakalanmadığı belirtildi. Valilik açıklamasının devamı şöyle: “Tartışmanın kavgaya dönüşmesine müteakip gerçekleşen olayda 1999 Van Erciş doğumlu Ö.T. isimli şahıs hayatını kaybetmiş, E.Ö. ve F.T. isimli iki vatandaşımız ise yaralanmıştır. Olayda kullanılan silah ve demir muhafaza altına alınmış olup, olayın faali olarak değerlendirilen ve firar ettiği tespit edilen Ö.A. isimli şahsın yakalanması için çalışmalar kolluk kuvvetlerince devam etmektedir. Olay, yargıya intikal etmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştır. Olayın inşaat işçileri ile inşaata komşu aile arasında cereyan ettiği, toplumsal bir yanının bulunmadığı anlaşılmıştır. Konunun bazı değişik sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edilen hususlarla bir ilgisinin bulunmadığı anlaşılmış olup, olayın sebebine ilişkin gösterilen gerekçelerin maksatlı olarak çarpıtılarak yalan haberlere dönüştürüldüğü tespit edilmiştir.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar