Kaymakamdan köylüye: Terbiyesizlik yapma lan!

Kaymakamdan köylüye: Terbiyesizlik yapma lan!

Konya’nın Ilgın İlçesi’ne bağlı Çavuşcugöl Mahallesi halkı, tarımsal arazilerinin maden şirketlerine peşkeş çekilmesine seyirci kalmadığı için jandarma dipçiği yiyor, kaymakam ve milletvekili azarı-hakareti duyuyor, buna yanıt verdiğindeyse devlet şiddeti katmerleniyor!

AKP’li Cumhurbaşkanı’nın toprağına, doğasına sahip çıkanları “Türkiye’yi enerjide dışa bağımlılığa mahkum etmek istemek”le suçladığı bu koşullarda, onun gölgelerinin neler yapabileceğini tahmin etmek güç değil. Konya’nın Ilgın İlçesi’ne bağlı Çavuşcugöl Mahallesi halkının ekili tarımsal arazilerinin maden şirketlerine peşkeş çekilmesine karşı haftalardır sürdürdüğü direnişin; milletvekilinden kaymakamına, jandarmasına kadar gördüğü muamele de bunun ifadesidir.

165 bin metre karelik tarımsal arazi, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun (TKİ) sahada kömür üretim faaliyetlerini devam ettirmesi için 3 Ocak tarihinde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla acele kamulaştırıldı. TKİ’nin hangi şirkete rödovans yöntemiyle devrettiğine dair net bir bilgi bile verilmedi halka.

Aynı bölgede daha önce de maden şirketleri ocaklar açmış, verim elde etmeyince de doğaya, sosyal hayata verdikleri onca zarardan sonra kuyuları bile kapatmadan kaçıp gitmişti! Bunu da bilen halk tarlalarının bu yağma ve talana açılmasına rıza göstermeyeceğini belirterek, haftalardır çeşitli biçimlerde tepki gösteriyor.

Son olarak bugün de tarlalarına iş makineleri girince Çavuşcugöl-Tursunlu karayolunu trafiğe kapattı. Eylemlerini sonlandırmaları için bölge halkıyla görüşmeye gelen Ilgın Kaymakamı Yunus Fatih Kadiroğlu yaşlı bir köylüye ‘Terbiyesizlik yapma lan’ diye çıkıştı.

​Yolu trafiğe kapatan bölge halkı Jandarmanın saldırısına uğradı, yaralananlar oldu. Bu gelişmelerden sonra Ilgın Kaymakamı Yunus Fatih Kadiroğlu bölge halkı ile görüşmeye geldi.

‘Sen kimsin de bana lan diyorsun’

Sözcü’deki habere göre bölge halkıyla köy meydanında bir araya gelen Kaymakam Kadiroğlu’nun arkasında oturan yaşlı bir adama “Terbiyesizlik yapma lan” diye çıkışması üzerine halk tepki gösterdi.

Bu düzeninin çapsızlığının, halk düşmanlığının izdüşümü olan kaymakamın sözlerine sinirlenen adam, “Sen terbiyesizlik yapma lan! Sen kimsin de bana lan diyorsun” diye yanıt verdi.

‘Bölge halkı kaymakamı yuhaladı’

Kaymakamın sözlerine sinirlenen bölge halkı Kaymakamı tavrından dolayı yuhaladı. Tepkiler üzerine Kaymakam Kadiroğlu’nun bölgeden ayrılmak için aracına gittiği sırada Jandarma ve halk arasında arbede yaşandı. Jandarma öfkeli kalabalığı dağıtmak için havaya ateş açtı.

‘Kendimizi tutamadık’

Konuya ilişkin konuşan bölge sakinlerinden Hulusi Fidan, şunları söyledi:

Sabah uyandığımızda arazilerimize iş makinelerinin girdiğini öğrendik. Ardından bütün köylü bir araya gelerek traktörlerle birlikte yolu trafiğe kapattık. Sonra Jandarma bize müdahale etti. 

 

Bu müdahale sırasında bazı arkadaşlarımız çeşitli yerlerinden yaralandı. Ardından bize Kaymakamın geleceği söylendi. Kaymakamla köy meydanında bir araya geldik ama Kaymakam bir köylü arkadaşımıza çıkışınca kendimizi tutamadık.

‘Bu toprakları terk etmeyeceğiz’

Kamulaştırmaya karşı mücadelelerine devam edeceklerini belirten Fidan, “Bu topraklar bize atalarımızdan yadigar. Biz de bu toprakları çocuklarımıza ve torunlarımıza devredeceğiz. Ne bizim ne de çocuklarımızın daha fazla zehirlenmesini istemiyoruz. Kaymakam buradan ayrıldıktan sonra bir tabur asker göndererek yolu açtıracağını söylemiş. Biz de yolu kapatmaya devam edeceğiz. Ölümüne de olsa biz bu toprakları terk etmeyeceğiz“ şeklinde konuştu.

‘Memlekette satmadık yer bırakmadınız’

Geçtiğimiz günlerde köy meydanında vatandaşlara acele kamulaştırma kararı ile ilgili bilgi veren AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir ve Ilgın Belediye Başkanı Yalçın Ertaş’a Hakkı Çallı isimli vatandaş “Memlekette satmadık yer bırakmadınız, memleketi bitirdiniz. Siz de hiç mi Allah korkusu yok?” diyerek tepki göstermişti

‘Böyle terbiyesizlik görmedim’

Yaşlı adamın tepkisine sinirlenen AK Partili Özdemir ise, “Yaptığınız ayıp. Bizim yaşlıya hürmetimiz var. Konuştuğunuz laftan haberiniz yok. Köyü satan da bitiren de şerefsizdir. ‘Köyü sattı’ diyen de şerefsizdir. Böyle bir terbiyesizlik görmedim” diyerek Hakkı Çallı’yı azarlamıştı.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar