Kayyum kadınların bahçesine de el koydu

Kayyum kadınların bahçesine de el koydu

Bismil Belediyesi’ne atanan kayyum kadınların bahçesine el koydu, 50 kadın bahçeye alınmayarak işsiz bırakıldı

HDP’li belediyelere atanan kayyumların ilk icraatları daha önceki kayyumlarda olduğu gibi kadınların kazanımlarının, emeklerinin gasbedilmesi oluyor. Bismil Belediyesi’ne atanan kayyum da aynısını yaptı ve 100 dönümlük araziyi kendi elleriyle işleyerek bahçeye dönüştüren kadınların emeğine el koydu. Bahçeyi işleyen 50 kadın buraya alınmayarak, işsiz bırakıldı.

MA’daki habere göre Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) yönetiminde bulunan Bismil Belediyesi, 2014 yılında hayata geçirdiği bir projeyle Dicle Nehri kenarında bulunan boş arazileri ekilebilir hale getirdi.

Sadece kadınların çalıştığı arazide birçok ürün ekildikten sonra Şubat 2017’de belediyeye atanan kayyum tarafından proje durduruldu. Durdurulan bu proje, 31 Mart yerel seçimlerinde belediyenin Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimine geçmesiyle yeniden hayata geçirildi.

31 Mart yerel seçimlerinden sonra Bismil Belediyesi, nehir kenarındaki 100 dönüm araziyi, kadınların ekonomik özgürlüklerini elde etmesi ve kooperatifleşmenin gelişmesi için 50 kadına tahsis etti.

Kadınlar domates, salatalık, biber, patlıcan, kabak ve karpuz ektikleri arazide, 16 dönümlük üzüm bağından da pekmez elde ederek geçimlerini sağladı.

Ancak Bismil Belediye Eşbaşkanı Orhan Ayaz’ın görevden alınması ardında 22 Ekim’de İçişleri Bakanlığı kararıyla ilçe kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel, kayyum olarak atandı.

Belediyenin web sitesinden Kürtçe dil seçeneğini çıkaran kayyum, kadınların kendilerine tahsis edilen arazide ektikleri bostana girişlerini engelledi.

Belediyenin geliştirdiği projenin sözcüsü Nesibe Uygun, 100 dönümlük arazide 50 kadınla bir çalışma yürüttüklerini belirterek, henüz projelerine bir isim bulmadan kayyum atanmasının ardından bahçeye girişlerinin engellendiğini söyledi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar