Kaz Dağları’ndaki ağaç katliamına cumhurbaşkanlığından kıyaklar!

Kaz Dağları’ndaki ağaç katliamına cumhurbaşkanlığından kıyaklar!

Kaz Dağları’nda altın arayan Kanadalı firmanın Türk ortağına 7 yıl süreyle yatırım katkısı vergi indirimi, Gümrük Vergisi muafiyeti, faiz desteği ve KDV istisnası uygulanacağı öğrenildi

Kaz dağlarında 200 bin ağacın katledilmesi pahasına altın arayan şirketlerin sadece yasal kolaylıklardan değil, sayısız başka teşviklerden de yararlandırıldıkları ortaya çıkan bilgilerle netleşiyor. Temiz su kaynaklarının, devasa bir yeşil alanın ve sayısız yerleşim yerinin yok edilmesi pahasına yapılan maden arama çalışmalarına Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en üst yetkiyi kullanarak vergi indirimi, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği, KDV istisnası gibi hibeler sunduğu açığa çıktı.

Dağı taşı satılığa çıkaran, HES çılgınlığına maden arama çılgınlığını ekleyen, Karadeniz’den Dersim’e, Ege’ye Akdeniz’e kadar aklımıza gelebilecek her doğa harikasını yok ederek para bulmaya çalışan AKP’li devletin  Kaz Dağları’nda altın arayan Kanadalı firmanın Türkiyeli ortağına 7 yıl süreyle yatırım katkısı, vergi indirimi, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği ve KDV istisnası uygulayacağı açıklandı.

Kaz Dağları’nda 13 bin ağaç keserek altın arayan firmanın, yatırım maliyeti 940 milyon lira iken devletten 865 milyon liralık teşvik aldığı ortaya çıktı.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, altın arayan Kanadalı Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik’e verilen 865 milyon liralık yatırım teşvik belgesinin perde arkasında Cumhurbaşkanlığı’nın olduğunu ileri sürdü. Ceylan yaptığı açıklamada “Kanadalı firmanın yerli ortağı, 2. teşvik uygulama bölgesi olan Çanakkale’de… Ancak Sanayi Teknoloji Bakanlığı’ndan daha fazla muafiyeti bulunan 5. bölgeye tanınan süper teşvik alıyor. Bu yetki sadece Cumhurbaşkanı’nda var” dedi. Özgür Ceylan, teşvik belgesinin yatırıma verilmesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti:

Ağaçlar katledilip, bölgenin tek su havzası ve toprak zehirlenirken ne tür bir yatırım var ki teşvikten söz edilebilir? Kanada firmasına bu teşviki verenin Saray olduğu ortadır. Böylesi bir teşvik neden verilmiştir? Saray eliyle, doğanın katli teşvik edilmektedir. Bu katliamın sponsoru saraydır, Cumhurbaşkanı’dır. Kanadalılara yerli işbirlikçileri eliyle, 7 yıl süreyle Sigorta Primi İşveren Hissesi desteği, yüzde 80 vergi indirimi, yüzde 40 yatırım katkısı, Gümrük Vergisi muafiyeti, faiz desteği ve KDV istisnası sağlanmaktadır.

Özgür Ceylan, kesilen ağaç sayısının 200 bine yakın olduğunu da belirterek “200 bin ağaç hangi ihtiyaç, arz güvenliği, teknolojik dönüşüm için hangi dışa bağımlığı azaltmak için kesilmiş olabilir. Biri bunu açıklamalı” diye konuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar