Kemal Kurkut davasında polise beraat kararı

Kemal Kurkut davasında polise beraat kararı

Diyarbakır’da katıldığı 2017 Newroz’unda öldürülen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut davasında heyet sanık polis Yakup Şenocak hakkında beraat kararı verdi

Diyarbakır’da 2017 yılı Newroz’unda polisin açtığı ateş sonucu Kemal Kurkut’un ölümüne ilişkin polis memuru Yakup Şenocak’ın yargılandığı davanın karar duruşması Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Kurkut’un ailesi, avukatları, HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Nuran İmir, Hişyar Özsoy ve Filiz Kurtalan katıldı.

Suç vasfının ‘kasten öldürme’den ‘taksirle öldürme’ye dönüştürülmesi

Sanık polis Yakup Şenocak daha önce olası kastla öldürmek suçundan müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyordu. Ancak 16 Haziran’da görülen duruşmada savcı, ‘kasten öldürme’ suç vasfını, ‘bilinçli taksirle öldürmek’ olarak değiştirerek, sanık hakkında 2 ile 6 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle mütalaa vermişti. Bugün görülen duruşmada savcı önceki mütalaasını tekrarlayarak, sanık polisin ‘taksirle öldürme’ suçundan cezalandırılmasını istedi. Kurkut ailesinin avukatları itiraz etti.

Mehmet Emin Aktar: “Savcı cinayete ‘kaza’ diyor”

Avukat Mehmet Emin Aktar, savcının mütalaasına katılmadıklarını söyledi. Bu mütalaa ile savcının işlenen cinayete “kaza” dediğini ifade eden Aktar, bunu kabul etmediklerini ifade ederek duruşmaya gelen bilirkişi raporlarına değindi. Sanığı “Ben ayaklarına doğru ateş ettim” dediğini hatırlatan Aktar, “Hem de iki defa ateş ettim diyor. Niye iki defa ateş açıyor ve bir daha ateş açmıyor? Çünkü Kemal’i vurmuş. Sanık taksirle değil kasten hareket etmiştir” dedi.

Gazeteci Abdurrahman Gök‘ün fotoğrafları olmasaydı bu yargılamanın da yapılmayacağını ifade eden Aktar, “Vali canlı bomba dedi. Abdurrahman Gök’ün fotoğrafları ile mızrağın çuvala sığmadığı görüldü. Bir kişi bile tutuklu değil. 22 yaşında gencin hayatının değeri bir günlük bir tutukluk bile olmadı” şeklinde konuştu.

Aydın: “Soruşturmayı sanığın arkadaşları yürüttü”

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, Kemal Kurkut’un ilk kapıdan giriş yaptığı sırada “şüpheli şahıs” anonsu yapıldığını söyledi. Sanık polisin ‘telsiz grup amirimde olduğu için ben o anonsu duymadım’ dediğini hatırlatan Aydın, Kemal Kurkut’un vurulma anını anlattı.

Olayda çok fazla ihmal olduğunu ifade eden Aydın, çelişkilere dikkat çekti. Olay yerinde sadece poliste silah olduğunu belirten Aydın, Valiliğin ilk önce canlı bomba olduğuna ilişkin açıklama yaptığını ve daha sonra o açıklamayı kaldırdığını söyledi. Kemal Kurkut cinayeti ile ilgili soruşturmayı başından beri sanığın mesai arkadaşları olan Terörle Mücadele tarafından yürütüldüğünü vurgulayan Aydın, sanık polisin akşam saatlerinde başka seri numaralı bir silahı teslim ettiğini ifade etti. Aydın, buna ilişkin bir işlem yapılıp yapılmadığını bilmediklerini söyledi.

Sanık soğukkanlı ve profesyonelce ateş açıyor”

Kemal Kurkut’un vurulduğu ana ilişkin görüntüler hakkında da konuşan Aydın, “Görüntüleri izledim. 24 polis saydım. Kemal 4 No’lu kapıya geldiğinde oradaki polislerin durdurma çabası yok. Hepsi silahına sarılıyor. Sanık soğukkanlı bir şekilde aradaki hendeğin içine giriyor. Silahını çekiyor, hiçbir heyecan belirtisi olmaksızın iki el ateş ediyor. Son derece profesyonelce yapıyor. Taksir falan değil. Çok bariz bir şekilde sanık Kemal’i hedef alarak ateş ediyor. Bu olayda maalesef ilk amaçlanan şey şüpheli şahsı ölü olarak ele geçirmek. Eğer istenmiş olsaydı yaralı bir şekilde yakalayabilirdi” dedi.

Avukat Serdar Çelebi: “Deliller toplanmadı”

Avukat Serdar Çelebi de savcının mütalaasına katılmadıklarını söyledi. Yargılama boyunca böyle bir mütalaa ile karşı karşıya kalmaktan kaygı duyduklarını ifade eden Çelebi Kemal Kurkut’un vurulma anına ilişkin konuştu. Gazeteci bu anı fotoğraflamamış olsaydı olayın çok farklı gelişeceğini ifade eden Çelebi, “Gazeteci bu olayı fotoğraflamasaydı bu duruşmayı, yargılamayı konuşmayacaktık. Roboski Olayı ortada… Olay yerinde en az yirmi dört polis var ve hepsi ateş açıyor. Neredeyse hiçbir polisin elinde atış atığına rastlanmadı. Deliller toplanmadı. Kaç araç vardı, kaçında kamera vardı bunlar toplanmadı. Soruşturma TEM Şube tarafından yapıldı” dedi.

Sanık kasten öldürme suçundan cezalandırılmalı!”

Ulusal Kriminal Büro tarafından hazırlanan bir raporda sanığın direkt ateş açtığına ilişkin tespitin bulunduğunu hatırlatan Çelebi, savcının mütalaası doğrultusunda verilebilecek herhangi bir kararın cezasızlık niteliğinde olacağı uyarısında bulundu. Çelebi, sanığın kasten öldürmeden cezalandırılması ve tutuklanmasını istedi.

Ardından söz alan sanık polis Yakup Şenocak, kendisine yönelik suçlamaları kabul etmedi. Seken kurşunla bile Kemal Kurkut’u vurmadığını iddia eden sanık polis, şunları söyledi: “Görüntülerle maddi delillerin uyuşmadığı bir dosyada tek ben yargılanmaktayım. Diğer ateş açan polisler de dosyada olsaydı benim suçsuz olduğum görülecekti. Bu dosyada hedef olarak gösterildim. Ulusal Kriminal iki farklı rapor sundu. İkincisinde ‘seken kurşun’ dedi. Değişen bir delil yoktu oysa… Farklı iki raporla Ulusal Kriminal ucuz kahramanlıkla bir suçlu bulmaya çalıştı. Asıl kusurlu olan polisler yargılansaydı benim masum olduğum ortaya çıkardı. 3,5 yıldır süren bu davada Benim bu şahsı kasten ve kasıtla vurma şansım yok. Benim yere atışım yok. Benim bu şahsı ya vurma ya vurmama şansım var. Şahısta bana ait bir çekirdek çıkmadı. Beraatımı talep ediyorum. Gerçek kusurlu olan polislerin tespit edilmesini istiyorum.”

Savunmaların ardından mahkeme heyeti sanık polis hakkında beraat, ayrıca olay anında bulunan diğer polislerin tespiti için suç duyurusunda bulunması yönünde karar verdi.

Ne olmuştu?

Diyarbakır’da, 21 Mart günü Newroz için Malatya’dan Diyarbakır’a gelen ve Newroz Parkı’na çıkan Evrim Alataş Caddesi üzerinde vurularak öldürülen Kemal Kurkut için Emniyet tarafından ‘canlı bomba’ açıklaması yapılmıştı. Ancak KHK ile kapatılan dihaber Editörü Abdurrahman Gök’ün olay anında arka arkaya çektiği fotoğraflarda, olayın infaz olduğu ortaya çıkmıştı. Kamuoyunda oluşan tepkiler üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Kurkut’a ateş eden 2 polis hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. Olay yerindeki Y.Ş. ve O.M. isimli polisler gözaltına alındı. O.M. savcılık tarafından serbest bırakılırken, Y.Ş. tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edildi. Mahkeme, sanık Y.Ş.’yi ‘adli kontrol şartı’ ile serbest bıraktı. Savcı serbest bırakılan polisin tutuklanması için itirazda bulundu, ancak hâkimlik reddetti.

Olay yerinde yapılan incelemede toplam 13 adet 9×19 mm çapında mermiye ait kovan bulundu. Olayla ilgili başlatılan idari soruşturma kapsamında görevinden uzaklaştırılan sanık Y.Ş., 3 ay sonra tekrar görevine döndü. Olay anına ilişkin dava dosyasına giren güvenlik kamarası görüntülerinde, Kurkut arama noktasını geçtiği sırada 5-6 metre sol tarafında bekleyen sanık polis Y.Ş., silahının namlusunu Kurkut’un ayaklarına değil, direkt vücuduna nişan alarak üst üste 2 el ateş ettiği ortaya çıkmıştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın infazdan 7 ay sonra hazırladığı iddianame, Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, sanık polis memuru Y.Ş.’nin ‘olası kastla insan öldürme’ suçundan müebbet hapis ile cezalandırılması istendi. Diğer polis O.M. hakkında ise, Kurkut’un vücudunda çıkan mermi çekirdeklerinin silahından çıkmadığı gerekçesiyle ‘takipsizlik’ kararı verildi.

Kurkut’un defnedilmek üzere memleketi Malatya’ya götürülen cenazesi, Alibaba Mezarlığı’nda yıkanmak istenmiş, ancak morgun suyu Battalgazi Belediyesi görevlilerince kesilmişti. Belediye yetkilileri, cenazeyi kendi imkânlarıyla yıkayan aileye, cenazenin babasının mezarının yanında kazılan mezara defnedilmesine de izin vermemişti. Belediye, Kurkut için cenaze aracı ve çadır da tahsis edilmeyeceğini bildirmişti. Bütün engellemelere rağmen Kurkut’un cenazesi morg önünde bulunan bir yurttaşın minibüsüne alınarak Topbaş Mezarlığı’nda ağıtlarla toprağa verilmişti. Sonrasında ise Kurku’’un, 109 sivilin IŞİD tarafından katledildiği 10 Ekim Ankara Gar katliamından kurtulduğu ortaya çıkmıştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar