Kepenk indirenlerin sayısı artıyor

Kepenk indirenlerin sayısı artıyor

Salgınla birlikte iyice derinleşen ekonomik kriz küçük esnafı yok olmakla yüz yüze getirmiş durumda

Salgın gerekçe gösterilerek getirilen kısıtlamalar bu süreçte herhangi bir destek verilmeyen esnafı dükkan kapatmaya mecbur bırakıyor. 3-4 maaş alanlar, insanları kısa çalışma ödeneğine mahkum ederek patronların yükünü hafifletirken ihaleleri kendi yandaşlarına vererek onların krizden de kar elde etmesini sağlarken işçi ve emekçiler ise görmezden gelinmeye devam etmektedir.

Krizin boyutlarının ne kadar derinleştiği sokaklarda “aç” olduğunu bağıran insanların sayısının artması, intihar edenlerin sayısındaki yükselme, işsizlik oranındaki artış, kapanan işyerleri olarak kendini gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (DESOB) yaptığı açıklamada kayıtlı 850 esnafın işyerini kapatırken yaklaşık 35 bin kişinin de işsiz kaldığını açıkladı.

Esnafın Bağkur aylık priminin bin 234 TL olduğu belirtilerek, Halkbank kredilerinin faiz oranının bu yıl yüzde 8,5’e çıktığı ve neredeyse yüzde 90’lık bir faiz artışın söz konusu olduğu söylendi.

Esnafın ödeyecek gücünün olmadığının belirtildiği açıklamada, salgın önlemlerin 6 ay daha uzaması halinde bu sayının çok daha fazla artacağını ifade edildi

Sadece geçtiğimiz yıl yaklaşık yüz binlerce işyeri kepenk indirirken yaklaşık 10.7 milyon kişi ise işsiz kalmıştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar