KESK’in TİS yürüyüşüne polis saldırısı!

KESK’in TİS yürüyüşüne polis saldırısı!

KESK’li emekçilerin dört koldan Ankara’ya gelerek Çalışma ve Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı önünde yapmak istediği eyleme polis saldırdı, çok sayıda emekçi yaralandı, gözaltına alınanlar oldu

KESK’in bu ay yapılacak TİS görüşmeleri öncesinde “TİS sürecinde biz de varız, taleplerimizle buradayız” demek için Türkiye’nin 4 ayrı noktasından başlattığı yürüyüşün son etabında polis saldırısı gerçekleşti. Van, Edirne, Muğla ve Artvin’den yola çıkan KESK’li emekçiler Ankara’da buluşarak Bakanlığın önüne yürümek istedi. Emekçilerin bu yönelimine karşı polis 50 kişilik protokol grubunun yürüyebileceği dayatmasında bulundu. Emekçiler bu dayatmayı reddedince karşılarına barikat kuruldu. Kitlenin kararlılığına karşı polis kendi deyimiyle kalkanlarla “süpürmeye” çalıştı. Bu şekilde kitleyi dağıtamayınca da biber gazıyla saldırmaya başladı.

Saldırı sırasında KESK MYK Üyesi İlhan Yiğit, Haber Sen Genel Sekreteri Burak Ustaoğlu, SES Kadın Sekreteri Selma Atabey, Tarım Orkan-Sen Başkanı Hamit Kurt’un da bulunduğu çok sayıda KESK’li gözaltına alındı. Polisin saldırısı sonucu yaralananlar oldu. Yaralananlar arasında KESK Eş Başkanı Aysun Gezen ve SES Eş Başkanı İbrahim Kara da var.

Saldırıya uğrayan KESK’liler sloganlar atarak bir süre oturma eylemi gerçekleştirdi. Çalışma Bakanlığı önüne yürütülmeyen KESK üyeleri Sakarya Caddesi’ne yürüyerek burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında konuşan KESK Eş Başkanı Aysun Gezen, “Saldırılar, gözaltılar, baskılar bizi yıldıramayacak. AKP’nin ayrıştırıcı politikalarına karşı biz o masada tüm taleplerimizi alana kadar mücadele etmeye çalışacağız. Bizim mücadelemiz tüm halkın mücadelesidir.  Birlikte mücadele edip birlikte kazanacağız” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar