Kitlesel Newroz kutlamalarına Koronavirüs iptali

Kitlesel Newroz kutlamalarına Koronavirüs iptali

2020 Newroz’u için yapılacak kitlesel kutlamalar, Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle iptal edildi.

Kürdistani İttifak Çalışması’nda yer alan Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Azadî Partisi, Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Komünist Partisi (KKP) ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-Bakur), DTK binasında gerçekleştirdikleri ortak basın açıklamasında, “Büyük acılar, bedeller ve mücadeleler sonucunda  büyüttüğümüz Newroz bayramı kitlesel kutlamalarını iptal etme kararını almanın son derece zor olduğunu belirtmek istiyoruz. Ancak halkımızın ve tüm insanlığın sağlığının da çok önemli olduğu bilinci ve sorumluluğu ile böyle bir karar almanın insani, ahlaki ve siyasi açıdan zorunlu olduğuna inandık” diye belirterek, kitlesel Newroz mitinglerinin iptal edildiği duyurdular.

2 gün boyunca bu konunun ele alındığı toplantılar gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada iptal kararında devletin bu hastalık konusunda şeffaf bir politika izlememesinin birinci derecede belirleyici olduğunu kaydettiler.

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk’ün okuduğu açıklamanın tamamı şöyle:

Bilindiği üzere  11 Mart 2020 tarihinde  ortak bir açıklama yapmış, görkemli, coşkulu ve kitlesel  Newroz bayramı  kutlamalarıyla ilgili olarak hazırlık çalışmalarımızı  ulusal ve uluslararası kamuoyuna duyurmuştuk.

 

Ancak, tüm insanlık açısından ciddi bir tehdit haline gelen Korona virüsünün  giderek yaygınlık kazandığı gerçeği karşısında , iki gündür  siyasi partiler ve demokratik sivil toplum örgütleriyle birlikte sağduyulu  bir karar almak amaçlı tartışma ve değerlendirmeler  yaptık.

 

AKP hükümetinin ve ona bağlı olarak sağlık bakanlığı başta olmak üzere  ilgili bakanlıkların  süreci şeffaf bir biçimde yönetmedikleri, Korona virüsü nün gelişimi ile ilgili toplumu doğru bilgilendirmedikleri,  bu nedenle de alınması gereken tedbirlerin hızlı ve zamanında alınmadığı  gerçeğine güçlü bir vurgu yaparak, AKP hükümetinin bu konudaki sorumluluğunu özellikle belirtmek istiyoruz.

 

Yürüttüğümüz tartışma ve değerlendirmeler sonucunda; tüm insanlık açısından bir tehdit haline gelen Korona virüsü vakalarının tüm bölge ülkelerinde görüldüğü gibi, Türkiye ‘de de  Korona virüsü vakalarına rastlandığı açıklamaları karşısında; halklarımızın sağlığını her şeyin üstünde görerek, Uluslararası bir etkinlik olan  Newroz bayramı kutlamalarıyla   ilgili  olarak,  yeniden bir karar almanın hayati derecede önemli olduğuna inandık.

 

Bu nedenle; Uluslararası  Newroz bayramı kutlamalarına, uluslararası bir katılım olacağı gerçeğinin bilincinde olarak; bunun doğallığında bir risk oluşturacağını da düşünerek , halkımızın ve uluslararası toplumun sağlığı açısından tedbir alma amaçlı 2020 Newroz   bayramı  kitlesel etkinliklerini iptal ettiğimizi halkımıza ve Uluslararası topluma  duyurmak istiyoruz.

 

Bizler açısından son derece önemli olan ve hiçbir koşulda kutlamaktan asla vazgeçmeyeceğimiz büyük acılar, bedeller ve mücadeleler sonucunda  büyüttüğümüz Newroz bayramı  kitlesel kutlamalarını iptal etme kararını almanın son derece zor olduğunu belirtmek istiyoruz.

 

Ancak halkımızın ve tüm insanlığın sağlığının da çok önemli olduğu bilinci ve sorumluluğu ile böyle bir karar almanın insani, ahlaki ve siyasi  açıdan zorunlu olduğuna inandık.

 

Halklarımız ve tüm uluslararası toplumun böylesine zor bir kararı almamızı anlayışla karşılayacağına inanarak, tüm insanlığın sağlığını tehdit eden Korona virüsü ile mücadeleye yoğunlaşmalıyız.

 

Buradan bütün insanlığa geçmiş olsu dileklerimizi iletiyor, Korona virüsü nedeniyle yaşamını kaybedenlere Allahtan rahmet, hastalara acil şifalar diliyoruz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar