Kızıltepe’ye de kayyum!

Kızıltepe’ye de kayyum!

Mardin’in Kızıltepe Belediyesi Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz görevden alınarak, yerine İlçe Kaymakamı Hüseyin Çam kayyum olarak atandı.

HDP’nin 31 Mart yerel seçimlerinde büyük oy farklarıyla kazandığı 60 belediyeye, gerekli bildirimler bile yapılmadan ardı ardına kayyumla gasbedilmeye devam ediyor. Bugün de seçimlerde yüzde 70,45 oranında oy alan Mardin’in Kızıltepe Belediyesi Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz görevden alınarak, yerine İlçe Kaymakamı Hüseyin Çam kayyum olarak atandı.

Kızıltepe’yle birlikte kayyum atanan belediye sayısı 3’ü büyükşehir, biri il olmak üzere 15’e yükseldi.

Kayyum olarak atanan kaymakam yaptığı kayyum duyurusunda Yılmaz hakkında yürütülen 3 ayrı soruşturma bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

İlimiz Kızıltepe Belediye Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz hakkında; Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2014/111 Esas sayılı kovuşturma dosyası kapsamında ‘Silâhlı Terör Örgütü’ne Üye Olma’ suçundan yargılamasının devam ettiği, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2019/1642 sayılı soruşturma dosyası kapsamında ‘Silahlı Terör Örgütü’ne Üye Olma’ suçundan soruşturmasının devam ettiği, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığının 2019/8289 sayılı soruşturma dosyası kapsamında ‘Silahlı Terör Örgütü’ne Üye Olma’ suçundan soruşturmasının devam ettiği anlaşılmıştır.

 

İlimiz Kızıltepe Belediye Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz, hakkında devam eden adli işlem süreçleri göz önünde bulundurularak Anayasanın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47. maddelerine istinaden Bakanlığımızın 03.11.2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış; Belediye Kanununun 45. ve 46. maddeleri kapsamında Kızıltepe Kaymakamı Hüseyin Çam Kızıltepe Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir.

Eşbaşkan Yılmaz’ın avukatları 2014’te açılan soruşturmanın canlandırıldığını, 2019’da da havadan sudan gerekçelerle 2 yeni soruşturmanın başlatılarak kayyum için dayanaklar yaratıldığını vurguladılar.

MA’daki habere göre kayyum olarak atanan kaymakamın ilk işi, önceki kayyum tarafından kondurulan, 31 Mart seçimleri sonrasında HDP tarafından kaldırılan polis kulübelerinin tırlarla taşınarak bina önüne konulması oldu!

Belediye karakola çevrildi

Belediye binası sabah saatlerinde polisler tarafından abluka altına alınırken, binanın en üst katına özel hareket polisleri yerleştirildi.

Duruma tepki gösteren eşbaşkan Yılmaz, dün gece saatlerinden itibaren abluka altına alınan belediye binası önüne geldi. Belediye binasına girmek isteyen Yılmaz, burada polis engeliyle karşılaştı. Eşbaşkan Yılmaz ile polisler arasında bunun üzerine tartışma yaşandı. Eşbaşkan Yılmaz, görevden alındığına dair tebligatı istedi. Polisler, “Hukuksuzluk varsa bunu çözersiniz, ondan sonra girersiniz. Zamanı gelince göreceksiniz” diye cevap verdi.

Kızıltepe Belediyesi 31 Mart seçimlerinden sonra hem kayyumun koyduğu polis kulübelerini kaldırması hem de örülen duvara ilk balyozu vurmasıyla gündeme gelmişti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar