Kobanê direnmeye devam ediyor

Kobanê direnmeye devam ediyor

Kobanê halkı Stalingrad savunması kadar görkemli bir direnişle IŞİD’li canilerden korunan kentin direnişçi ruhunu, işgal güçlerinin askeri araçlarına yağdırdığı taşlarla bir kez daha gösterdi

Kobanê halkı, binlerce direnişçinin ölümü pahasına IŞİD’li canilere teslim edilmeyen kentinin ruhuna sinmiş direnişçiliğini işgalci güçlere karşı sergilediği tutumla bir kez daha hatırlattı. “Kobanê düştü düşecek!” diyenlerin heyecan ve sevinçlerini kursaklarında bırakan, IŞİD canisinin yarattığı o korku heyulasını yerle bir eden Kobanê direnişinin yarattığı birikim, halkın Rusya ve Türkiye’nin ikinci devriyesine karşı sergilediği tutumla dile geldi.

MA’nın haberine göre Rusya ve Türkiye’nin 22 Ekim’de varılan mutabakat çerçevesinde Kobanê’de ortak devriye turu attı. 7 askeri araçtan oluşan Rus askeri polisleri, Kobanê’nin 7 kilometre batısında bulunan Maris Meylê (Merc İsmail) köyüne doğru hareket ettikten sonra Türkiye’ye ait 7 askeri araçla birlikte ortak devriye başlattı.

Rusya ve Türkiye ortak devriyesi, Kobanê’nin 16 kilometre doğusundaki Qeremox köyünde protestoyla karşılaştı. Köy halkı, Rusya ve Türkiye askeri araçlarına çürük meyve, yumurta ve ayakkabı fırlatarak tepki gösterdi.

Geçişi engellemek isteyen köylüler, daha sonra araçlara taş fırlattı. Köylülerin yol üzerinde bulunan büyük bir taşa “Erdoğan suçludur!” yazması da dikkat çekti.

Rusya-Türkiye askerleri, Kobanê’nin doğusunda tur atmaya devam ediyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar