Koç ve Sabancı’lar karlarına kar katmaya devam ediyor

Koç ve Sabancı’lar karlarına kar katmaya devam ediyor

Koç ve Sabancı aileleri, 2017’nin ilk çeyreğinde de kârlarına kâr katmaya devam etti, fakat daha fazlasını istiyorlar!

Patronlar azami kar derdinde. “Kriz” diye ağladıkları bu dönemde bile karlarına kar kattıkları bizzat kendilerince açıklanan rakamlarla açığa çıkıyor. Fakat onlara bu oranlar yetmiyor. Bu oranları da katlayacak daha kapsamlı bir sömürü ve talan peşindeler. “Kriz” ağlamalarının esası da bu azaminin azamisi kar arayışı.

Sabancı ve Koç’ların 2017’nin ilk çeyreğinde yaptıkları karlara ilişkin Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) verdikleri bilgiler de bunun somut ifadesi.

AKP’nin sömürü politikalarındaki ustalığını alkışlayan ve tek talepleri de bu politikaların tırmandırılması olan Koç ve Sabancı Holding’in yılın ilk çeyreğindeki net kârlarına ilişkin KAP’a bildirdikleri rakamlar şöyle:

Sabancı Holding’in net kârı Ocak-Mart döneminde geçen yıla kıyasla yüzde 4.5 artışla 669.4 milyon lira oldu. Holdingin dün akşam KAP’a gönderdiği ilk çeyrek bilançosuna göre, sürdürülen faaliyetlerden elde edilen hasılat yüzde 1.5 düşüşle 3 milyar lira oldu.

Koç Holding’in Ocak-Mart dönemi net kârı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 118 artışla 1.1 milyar liraya yükseldi. Holdingin KAP’a açıkladığı bilançosuna göre, finans sektörü faaliyetler dahil satış gelirleri ise ilk çeyrekte geçen yıla göre yüzde 59 artışla 22.3 milyar liraya çıktı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar