Kocaeli Valiliği’nden geri adım

Kocaeli Valiliği’nden geri adım

Kocaeli Valiliği dün açıkladığı genelgedeki “İs bırakma yasaklanmıştır” ibaresinin yanlışlıkla yazıldığını ve çıkartıldığını belirten bir açıklama daha yaptı

Şaka gibi ama Kocaeli Valiliği dün yayınladığı yasaklama genelgesiyle ilgili bir açıklama daha yaparak grev ve iş bırakmanın sehven (yanlışlıkla) konulduğunu duyurdu! Belli ki devletin işçi ve emekçileri yanıltan tüm kisvelerinden soyunarak bu denli çıplak bir sınıf tutumu alması, “ben patronların sopasıyım” gerçeğini bu denli açık ortaya koyması asıl olarak yaratacağı toplumsal tepkiler nedeniyle içlerine sinmedi!

Dün patronların sömürme özgürlüğünü “başkalarının da özgürlük ve hakları” olarak tarifleyen, işçilerin canları için kullanabilecekleri işten kaçınma hakkını işçilerin sağlığını düşündüğü için yasakladığını iddia eden, huzur-kamu güvenliği gibi alışılmış klişelerle yasakları meşrulaştıracağını sanan ya da böyle bir kaygı bile duymayan aynı Valilik, hemen arkasından Kocaeli Emniyet Müdürlüğü aracılığıyla şöyle bir açıklama yaptı:

Kocaeli Valiliği tarafından 02.04.2020 tarihinde yasaklama kararı gereğince kapalı yer toplantıları, her türlü bilimsel, kültürel ve sanatsal ve benzeri toplantı ve aktiviteler, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, çadır kurma, meşale yakma, el ilanı/bildiri dağıtma, protesto eylemi vb. türdeki eylem ve etkinlikler 02/04/2020 günü saat 00:01’den 16/04/2020 günü saat 00:00’a kadar 15 gün süre ile yasaklanmıştır.

 

Ancak bazı basın kuruluşlarında iş bırakma yasağı olduğuna dair haber yer almaktadır. Valiliğimizin aldığı karar yukardaki gibidir. Alınan kararda iş bırakmayla ilgili bir yasaklama bulunmamaktadır. Basın kuruluşlarıyla yapılan paylaşımda bu husus sehven yazılmıştır.

 

Kamuoyuna duyurulur

Birleşik Metal İşçileri Sendikası da Valiliğin bu açıklamasını paylaşarak, “Kocaeli Valiliğinin basın duyurusu… “İs bırakma yasaklanmıştır” ibaresinin yanlışlıkla yazıldığını ve çıkartıldığını belirtiyor” diye belirtti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar