Konak direnişinde zafer

Konak direnişinde zafer

Baskın seçime 40 gün kala işlerine iade edilen Konak Direnişçileri bugün basın açıklaması yaptı

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki işlerine son verilmesi üzerine açlık grevine başlayan ve 183 gündür eylemde olan Mahir Kılıç ve beraberindeki 6 işçi, seçimlere 40 gün kala işlerine geri alındı.

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ilave tediye ve kadro davası açtıkları için işten atılan DİSK Genel İş Sendikası üyesi 258 işçiden biri olan Mahir Kılıç, 183 gün önce işine iade talebi ile açlık grevine başlamıştı. Kılıç, yine işten atılan 6 belediye işçisiyle birlikte o günden bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Devrimci İşçi Sendikalar Konfederasyonu binaları önünde oturma eylemini sürdürüyordu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun daha önce “Verimsizlerdi, attık” sözlerini sarf ettiği işçilerin işe iade edilme talepleri, şaşırtıcı şekilde seçim öncesi kabul edildi. 24 Haziran’da yapılacak baskın seçim kararı ile birlikte görevinden istifa edip CHP’den İzmir milletvekilli için aday adaylığı başvurusunda bulunan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, kente geldiğinde direnişteki işçilerin tepkisi ile karşılaşmıştı. Öyle ki direnişteki işçilerden Mahir Kılıç, görüşmek istediği Beko’nun kendisini darp ettiğini öne sürmüştü.

Yaşanan bu olayların ardından tepkilerin büyümesi üzerine Kani Beko ve DİSK yöneticilerinin Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüşerek bu duruma bir çözüm bulunmasını istediği yansımıştı. Bu görüşmeler sonrası ise seçimlere 40 gün kala, Kılıç ve arkadaşlarının Karşıyaka Belediyesi’nde işe yerleştirilmelerine karar verildi.

İşine geri dönen işçilerden Seval Gündüz, işlerine iade edildiklerinin kendilerine bildirildiğini ve mutlu olduğunu söyledi.

Gündüz, “İşçiler olarak haklarımızı istiyorduk ve aldık. Diğer işçilerin de hakkını alması için mücadeleyi sürdüreceğiz. Biz işçilerin sokakta mücadele ederek haklarını kazanmalarından başka bir yolu olmadığına inanıyoruz. Bugün bizleri seçimler öncesi sıkıntı yaşamamak için işlerimize iade etmiş olabilirler ancak biz bir kez daha diyoruz ki işçilerin talepleri, hakları ne seçimlere ne de patronlara peşkeş çekilemez. Biz mücadelemizi diğer işçilerin haklarını almaları için de sürdüreceğiz” dedi.

İşçilerden Barış Kaya da, “Bu dirençle kazanılmış bir zaferdir. Bu zafer ile birlikte işçi sınıfının kazanacağını göstermiş olduk” diye konuştu.

Konak Direnişçileri olarak ilk günden bu yana kişisel olarak birçok bedel ödediklerini söyleyen Kaya, ancak bedel ödemeden hiçbir kazanım elde edemeyeceklerini bildiklerini kaydetti. Uzun süre yalnızlaştırıldıklarını aktaran Kaya, şöyle devam etti: “Tehdit ve karalamalar ile yüz yüze kaldık. Ancak inatla ve kararlılıkla haklarımızı anlatmaya devam ettik. Bu süre içerisinde kışın yağmur altında bizimle oturan, dayanışma için aynı zorluklara katlanan dostlarımız oldu. Sesimizi duyurmak için çırpınan dostlarımız ve kurumlar oldu. Bir kez daha kanıtlanmış oldu ki; bir direnişin büyümesi ve ses getirmesi ancak örgütlenerek, örgütlü davranarak ve dayanışma ile mümkündür. Biz işçiler bir kararlılık ortaya koyduk ancak direnişi kazanan dayanışmanın gücüdür.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar