Konfederasyon başkanlarından hükümete yüklenen hakemlik rolü!

Konfederasyon başkanlarından hükümete yüklenen hakemlik rolü!

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK Genel Başkanlarının imzasını taşıyan ortak yazılı açıklamada hükümete büyük misyonlar yüklenerek (!) “Hükümet geçmiş kimi yıllarda olduğu gibi tercihini, iktisaden dar ve sabit gelirli kesimler için kullanmalıdır“ denildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun son toplantısının 28 Aralık Pazartesi günü saat 10.30’da yapılacağını açıkladığı bugün Türk-İş, Hak-İş ve DİSK Genel Başkanlarının imzasını taşıyan ortak bir yazılı açıklama da yayınlanarak, “Geçmiş kimi yıllarda olduğu gibi Hükümet tercihini, iktisaden dar ve sabit gelirli kesimler için kullanmalıdır. İnsan onuruna yaraşır bir geçimi sağlayacak bir asgari ücretin yürürlüğe girmesi için tüm imkanlarını seferber etmelidir.“ denildi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun dün Türk-İş’in ev sahipliğinde yaptıkları toplantıdan sonra 28 Aralık’ta tüm illerde eşzamanlı olarak (saat 11:00) basın açıklamaları yapılacağı duyurulmuştu. Bu duyurunun ardından da bugün üç başkanın imzasını taşıyan yazılı açıklama yayınlandı.

İşçi sınıfını temsil ettiklerini iddia eden bu sendika şeflerinden Türk-İş ve Hak-İş’in bu temsiliyetten en fazla Meclis koridorlarında mekik dokuyarak, dilenmeyi anladıklarını bilmeyen yok. Fakat başka bir misyonu temsil ettiğini iddia eden DİSK’in bu ikiliyle yan yana gelmesini “tabanda işçilerin kaynaşması” iddiasıyla açıklarken, asgari ücret gibi kritik bir konuda hükümete hakemlik misyonu yüklemenin yanı sıra sanki önceki yıllarda işçiden yana tutum almış gibi payeler dağıtıldığı bir açıklamanın altına imza atmasının açıklanacak tarafı yok. Böyle bir bildirinin altına imza atılmasının bambaşka misyonlar yüklenen DİSK’in yaptığı geri sıçramanın boyutlarının açık ifadesi olmak dışında bir anlamı olmadığı gibi…

Hükümeti patronlardan ayıran ve asgari ücretin belirlenmesinde asıl olarak onun tutumunun belirleyici olduğunu iddia ederek, üstüne bir de önceki yıllarda işçi ve emekçilerin koşullarını dikkate aldığını iddia edecek kadar kendisini kaybeden, somut konuşmaktan itinayla kaçınırken, dilenme ruhunu ele vermekten kurtulamayan açıklamanın tam metni şöyle:

İşçiler ve aileleri için insana yakışır yaşam düzeyini sağlayacak bir asgari ücret belirlenmesi milyonlarca işçinin beklentisi ve ortak talebidir.

 

İşçilere aileleriyle birlikte yeterli yaşam şartlarını sağlayacak bir ücretin güvence altına alınması günümüz yeni Covid-19 salgını döneminde daha da önem kazanmıştır. Üçlü yapıda çalışmalarını sürdüren Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), asgari ücret düzeyinin belirlenmesinde işçilerin ve ailelerinin ihtiyaçlarının dikkate alınması gereğini önemle belirtmektedir.

 

Asgari ücret işçilerin aileleriyle birlikte geçimini sağlayacak ücrettir. Tüm aile bireylerinin hakkı vardır. Pazarlık konusu edilmemelidir.

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından görev verilen Türkiye İstatistik Kurumu’nca “bekar bir işçi için” hesaplanan” yaşama maliyeti Kasım 2020 ayı itibariyle net 2.792 TL’dir. Açıklanan bu tutarda aile unsuru yoktur, dikkate alınmamıştır. 2020 Aralık ayında gerçekleşecek fiyat artışı ile asgari ücretin geçerli olacağı 2021 yılı muhtemel fiyat artışları da bulunmamaktadır.

 

Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin,  tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline geçmesi sağlanmalıdır.

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda belirleyici olan Hükümetin tutumudur.

 

Geçmiş kimi yıllarda olduğu gibi Hükümet tercihini, iktisaden dar ve sabit gelirli kesimler için kullanmalıdır. İnsan onuruna yaraşır bir geçimi sağlayacak bir asgari ücretin yürürlüğe girmesi için tüm imkanlarını seferber etmelidir.

 

İşçi temsilcileri “insan onuruna yakışır” bir düzeyde asgari ücret belirlenebilmesi için Komisyon çalışmaları sırasında temel alınması gereken ilkeleri belirlemiş ve kamuoyu ile paylaşmıştır. Üç İşçi Konfederasyonu, 4 Aralık 2020 günü ortaklaştırdıkları “insan onuruna yaraşır bir asgari ücret” belirlenmesi talebinin arkasında durmaktadır. Çalışanların kabul edeceği, işçilerin mutlu olacağı bir asgari ücret ancak bu şekilde mümkün olacaktır.

 

Hükümet ve işveren, asgari ücretle ilgili tekliflerini kamuoyuyla paylaşmalıdır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar