Korona günlerinde göçmenlerle dayanışmak için ev işgalleri

Korona günlerinde göçmenlerle dayanışmak için ev işgalleri

İsviçre’nin Zürih kentinde aktivistler, bomboş duran 4 evi işgal ederek göçmenlerle ve evsizlerle paylaştılar

YAŞANACAK DÜNYA

İsviçre’nin Zürih kentinin Altstetten kasabasında göçmenlerin ve evsizlerin korona virüsten korunması için geçtiğimiz günlerde 4 ev işgal edildi.

Yerel basında çıkan haberlere göre ev işgalcilerinin konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

“Herkese ev ve herkese kendini koruma imkanı sağlanmasını istiyorlar. Ne zaman zor koşullar yaşansa bu ilk önce en kötü koşullarda yaşayanları vuruyor. Bazı insanların oturum hakları yok, onlara haklar tanınmıyor ve görmezden geliniyorlar. Bir çok insan “mülteci merkezi” adı verilen hapishanelere depolara kapatılıyor. Bazı insanlar bu toplumun çalışma ağının dışına düştüler. Toplumumuz tüm bu insanların erken ölümüne tahammül ediyor çünkü koruyucu önlemler onlar için geçerli görünmüyor. Bu durum Korona’dan önce tahammül edilemezdi. Fakat bu durumun böyle devam edemeyeceği daha da netleşiyor.

Ötekileştirilen tüm insanların yaşamı her zamankinden daha fazla tehdit altında. Birçok ‘kağıtsız’ işini kaybetmiş ve temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumda. Öte yandan 65 yaşın üzerindeki kişileri korumak için gönüllü 132 gıda dağıtım noktası korona gerekçesiyle kapatıldı.

Dayanışma birbiri için bir arada durmak anlamına gelir… Dayanışma bütün insanları içerir ve kişinin kendi mahallesinde, kendi çevresinde, kendi ülkesinde veya kendi bahçesindeki çitlerle bitmez. Böyle bir durumda herkes kendini koruma ve bağımsız yaşama fırsatına sahiptir; fakat şu an için durum böyle değildir; işsiz kalan ya da çeşitli nedenlerle düzenli koşullar altında çalışamayan insanları unutamayız. Mülteciler açısından barınmaya erişim, sosyal yardıma erişim, iş ilişkisi ve oturum durumuna bağlı olduğu için hayatta kalmak onlar için zorlaştı.“

Açıklamada taleplerini de sıraladılar:

  • Herkes için bir ev.
  • Herkese kendini koruma fırsatı.
  • Herkes için güvenli bir yaşam.
  • Tüm kamplar ve cezaevleri derhal kapatılsın.

Ev işgalcisi aktivistlerin önerileri ise şu şekilde;

  • Ev sahibi misin ve mülklerin boş mu? Evi olmayanlara aç! Kamplara hapsolmuş insanlara aç!
  • Yaşam alanı olarak açık otel odaları açılsın!
  • Diğer herkes için: Büyük şirketler ve diğerleri mülklerini paylaşmak istemiyorsa; bir ev işgal edin, evsizlerle paylaşın. Adalet isteyin, insanların unutulmasına karşıyız. Eşitsizliğe karşı herkesin yapabileceği şeyler vardır!

Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar