‘Koronalı aşçının yaptığı yemekler 300 işçiye yedirildi’ dedi ve KOD-29’dan atıldı!

‘Koronalı aşçının yaptığı yemekler 300 işçiye yedirildi’ dedi ve KOD-29’dan atıldı!

Antep 4. OSB’deki bir fabrikada çalışan aşçının koronavirüs testi pozitif çıktı. Buna rağmen yaptığı yemekler 3 gün boyunca 300 işçiye yedirildi, olayı sosyal medya hesabından paylaşan Mustafa Yılmaz isimli işçi ise, 29.maddeden işten çıkartıldı, Valilik soruşturma başlattı

Fabrikaların ve işçi mahallelerinin koronavirüs yayılma üsleri olduğu, hemen her fabrikada vakaların görüldüğü ve buna rağmen çarkların dönmesini garantilemek dışında bir önlemin alınmadığı Antep, bu niteliğiyle gündemden düşmemeye devam ediyor. Bu sanayi kenti şimdi de koronavirüs testi pozitif çıkan bir aşçının yaptığı yemeklerin 3 gün boyunca 300 işçiye yedirilmesi ve bu durumu sosyal medyada ve çevresinde teşhir ederek itirazda bulunan 7 yıllık işçinin tazminat haklarının gaspı, işsizlik sigortasından yararlanamaması anlamına gelen 29. maddeden işten atılmasıyla gündemde.

Gaziantep 4.Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir fabrikada yaşanan bu akıl almaz duruma itiraz eden ve yaşanan olayları sosyal medya hesabından paylaşan Mustafa Yılmaz isimli işçi yaşananları basına aktarırken, fabrika yetkilileri de alışıldığı üzere her şeyi reddettiler, işçiyi suçladılar.

İşten atmayı tek taraflı ücretsiz izin dayatmasıyla sözümona yasaklayan devletin sendikal örgütlenme ya da bu tür uygulamalara itiraz eden işçilerin işten atılması için yol verdiği esnek tanımlamalar patronlar tarafından bu şekilde, KOD-29 denilen düşmanca saldırıyla tepe tepe kullanılıyor!

“Korona virüslü aşçının yaptığı yemeği yedirdiler”

Yaşanan olayı anlatan ve duruma itiraz ettiği için işten çıkarıldığını belirten işçi Mustafa Yılmaz, “Fabrikada çalışıyordum. 22 Ağustos 2020 tarihinde aşçımız Covid-19 testi için hastaneye gitmişti. Aşçımız test sonucu çıkmadan tekrar iş yerine gelip yemek yapmaya başlıyor. Bu yemeği yaptıktan sonra da test sonucunun pozitif olduğu ortaya çıkıyor. Test sonucu pozitif çıkmasına rağmen bu yemeği bize yediriyorlar. Bu yemeği fabrikada çalışan 300 kişi yiyor ve bundan sonra karantina uygulanmadı. Yapılan o yemek 3 gün boyunca işçilere yedirildi ve aşçımızın yaptığı yemekten dolayı bir kişinin daha Covid-19 hastalığına yakalandığı söylendi” dedi.

“İtiraz ettim, KOD-29’la işten çıkarıldım”

Fabrikada yaşanan bu durumu sosyal medya hesabından paylaştığını ve bu nedenle KOD-29 ile işten çıkarıldığını anlatan Yılmaz, “Ben arkadaşlarımın sağlığı için bu olayı Whatsapp durumumda paylaştım. İnsanlar çoluk çocuk sahibi bir rahatsızlık, sıkıntı olmasın diye paylaştım. Bundan dolayı beni KOD-29 ile işten çıkardılar. Personel müdürlüğündeki bir yönetici bana, ‘İnsanları uyarmak sana mı kaldı?’ dedi. Ben bu fabrikada 7 yıl özveri ile çalıştım, gecemi gündüzüme kattım. Pandemiden dolayı işten çıkarmak yasak olduğu için beni KOD-29 ile işten çıkarttılar. Tazminat ve ihbar hakkımı alamadım ve bana, ‘git mahkemeye ver ne halin varsa gör’ dediler. Ben mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. İnsanların sağlığı ile oynamasınlar” diye konuştu.

Fabrika yetkilileriyse her zaman olduğu gibi işçiyi suçlayarak, açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını söylediler!

Haberin sosyal medyada yayılmasının ardından Gaziantep Valiliği, konuya ilişkin soruşturma başlattı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar