Koton’dan riyakarlık kokan bir geri adım!

Koton’dan riyakarlık kokan bir geri adım!

İşçileri instagram takipleri nedeniyle işten atmayı tutanağa geçirterek bir ilk yaratan (!) Koton, işten attığı işçilerden bahsetmediği bir açıklama yaparak, işçilerin bazı taleplerini kabul ettiğini duyurdu, işçiler bugün Koop-İş’le birlikte Bakırköy’de basın açıklaması gerçekleştirdi

Kötü çalışma koşullarına karşı sendikalaşmaya gittikleri ya da seslerini duyurmak için açılan instagram hesabını takip ettikleri için ilk önce 25’i (25 Ekim tarihinde) işten atılan, ardından devam eden kıyımla sayıları 50’yi bulan Koton işçilerinin mücadelesi patrona geri adım attırdı. Dün itibariyle Koton yönetimi işçilerin bazı taleplerini kabul ettiğini duyururken, işten atılan işçilerle ilgiliyse tek bir kelam etmedi.

İstanbul’da Koton mağazalarından işten atılan işçiler bugün Koop-İş’le birlikte Bakırköy Koton mağazası önünde basın açıklaması yaparak, Koton yönetimini bir kez daha uyardılar.

İşçilerin 10 TL olan yemek ücretine Ocak 2020 itibariyle yüzde 25 oranında zam yapıldığını, prim prosedüründeki sayım eksiği uygulamasının kasım itibariyle uygulamadan kaldırıldığını, standart vardiya sistemine geçileceğini duyuran Koton yönetimi, gerçekleştirdiği işçi kıyımından ve bu işçilerle ilgili nasıl bir tutum alacağından bahsetmezken, yaşananları da “tatsız hadise” olarak tanımladı.

Sendikal örgütlenmeyi anlamsız kılma çabası

Sendikal örgütlenmeyi anlamsız kılmayı hedeflediği anlaşılan Koton yönetimi işçilere gönderdiği mesajlarda çalışma koşullarının iyileştirilmesi için yapılan çalıştaylardan, işçilerin sorunlarının burada tartışılmasından bahsederek, bu çalışmalar sonucu aldıkları bazı kararları kademeli olarak uygulamaya sokacağından dem vurdu:

Her tecrübe önemlidir. Yaşamış olduğumuz, hepimizi üzen bu tatsız hadise neticesinde, uzun süredir yürüttüğümüz ve kademeli olarak hayata geçirmeye hazırlandığımız çalışma ortamındaki bazı iyileştirme adımlarımızı öne çekme kararı almış bulunuyoruz. Bildiğiniz gibi ekim ayından itibaren standart shift uygulamasına geçmiş bulunuyoruz. Böylelikle sizlerin iş-özel hayat dengesini daha iyi kurgulayabildiğinizi umut ediyoruz. Temmuz ayında başlattığımız ve halen devam eden çalıştaylarda sizlerin istek ve önerileriyle şekillendirdiğimiz önceliklerimizden biri olan yemek ücretlerinin iyileştirilmesi bu adımlardan biri olacak.

Sendika düşmanlığını işçilerin sosyal medya takiplerini bile inceleyip, tutanak haline getirmeye kadar vardıran Koton yönetiminin yaptığı bu riyakar açıklamalara işçiler tepki gösterirken, Koton’a bu açıklamayı yaptıranın örgütlenme yönelimine girilmesi ve mücadele kararlılığı olduğunu vurguladılar. İşçiler sosyal medya paylaşımlarıyla tepkilerini dile getirirken, işten atılan arkadaşlarıyla ilgili ne düşünüldüğünü de sorarak, sendikal örgütlenme çabasının devam edeceğini vurguladılar.

Koop-İş’ten yazılı açıklama

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Türkiye Kooperatif, Ticaret, Eğitim ve Büro İşçileri Sendikası’ysa  (KOOP-İŞ) Koton’un yayımladığı duyuruyla, “standart vardiya uygulamasına geçildiği, 10 lira olarak belirlenen yemek ücretlerinin 2020 yılının ilk gününden itibaren iyileştirileceği, primlerde sayım eksiği uygulamasının kaldırılacağı” ifade etti.

Koton’un bu tavrının sendikal örgütlenme ile işçilerin mücadelesiyle ortaya çıktığının belirtildiği açıklamada, işten çıkarılan işçilerin işe iadesi gerçekleşene dek mücadelenin devam edeceği duyuruldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Buradan işvereni bir kez daha uyarıyor, yanlışından vazgeçmeye, işten çıkardığı arkadaşlarımızı işe geri almaya ve sorunların çözümü için sendikamızla diyalog kurmaya davet ediyoruz. Aksi halde tüm Türkiye’de aynı anda başlattığımız mücadelelerimiz basın açıklamaları ve diğer demokratik yollarla, artarak devam edecektir.

Bakırköy’de eylem 

İstanbul’daki Koton mağazalarından işten atılan işçiler, Bakırköy Koton mağazası önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını yapan Koop-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Şahin Kaya, işçilerin sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten atıldığını belirterek “Koop-İş, işten çıkarılan üyelerimizin işe geri alınması için verdiği mücadelesini tüm gayretiyle sürdürmektedir. Buradan işvereni bir kez daha uyarıyor, yanlışından vazgeçmeye, işten çıkardığı arkadaşlarımızı işe geri almaya ve sorunların çözümü için sendikamızla diyalog kurmaya davet ediyoruz” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar