Kumarhanenin gücü

Kumarhanenin gücü

Duvar Sokağı anlamına gelen Wall Street, siyah köleler kaçmasın diye yüzyıllar önce yükselen duvar yüzünden böyle anılıyor. Wall Street bugün dünyanın en büyük elektronik şans oyununun merkezi ve bütün insanlık burada alınan kararların tutsağı

Rotschild bankerleri, Napolyon’un Waterloo yenilgisini haberci güvercinler sayesinde öğrenmişlerdi, ama şimdi haberler ışıktan daha hızlı yol alıyor ve para da bilgisayar ekranlarında onlara eşlik ediyor. Satürn’e yaraşır bir halka dünyanın çevresinde deli gibi dönüyor. Bu halka dünya finans piyasalarında her gün yer değiştiren 2 trilyon dolardan oluşuyor (1998 yılı rakamı -nba).

1997’de döviz olarak işlem gören her yüz dolardan ancak iki buçuk dolarının mal ve hizmet değişimiyle ilgisi vardı… 1995’te Japonya’daki en büyük on servetten yalnızca üçünün reel ekonomiyle bağlantısı vardı. Diğer yedi multimilyoner büyük spekülatörlerdi.

Duvar Sokağı anlamına gelen Wall Street, siyah köleler kaçmasın diye yüzyıllar önce yükselen duvar yüzünden böyle anılıyor. Wall Street bugün dünyanın en büyük elektronik şans oyununun merkezi ve bütün insanlık burada alınan kararların tutsağı. Sanal ekonomi, sermayeler transfer ediyor, fiyatları indiriyor, dikkatsizleri soyup soğana çeviriyor, ülkeleri harabeye dönüştürüyor, bir saniyede milyonerler ve dilenciler üretiyor.

[Eduardo Galeano, Tepetaklak]


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar