Kürt işçiler Sakarya Valisi’nin dediği gibi Kocaeli’nde de saldırıya uğramış!

Kürt işçiler Sakarya Valisi’nin dediği gibi Kocaeli’nde de saldırıya uğramış!

Kürt işçilerinin saldırıya uğradığı haberini yalanlayan Sakarya Valiliği’nin, 22 Ağustos’ta yaşandığını söylediği olayda da Kürt kadınların saldırıya maruz kaldığı ortaya çıktı.

Sakarya’nın Ortaköy ilçesine bağlı Sırt Mahallesi’nde mevsimlik işçi olarak çalışan Kürt işçilere dönük ırkçı saldırıya ilişkin olarak vali, “yok böyle bir şey, Jandarmaya da ihbar gelmedi” açıklaması yapmıştı. Olayın 4 Eylül’de Sakarya’da değil, 22 Ağustos’ta Kocaali’de yaşandığını belirtmiş, 4 Eylül’de yaşanan ırkçı saldırı konusunda yalanlamalarda bulunmuştu. Vali’nin Sakarya’daki ırkçı saldırıyı inkar edip, 22 Ağustos’ta Kocaeli’nde fındık bahçesindeki hisse anlaşmazlığı sonucu yaşanan olaya işaret etmesi başka bir gerçeği daha açığa çıkardı. Vali’nin sözünü ettiği o saldırıda da Kürt kadın işçiler saldırıya uğramıştı.

Vali’nin yalanladığı 4 Eylül’deki ırkçı saldırı, memleketleri Mazıdağı’na dönen işçilerin yaptıkları şikayetlerle netleşse de resmi merciler halen yalanlamaya, burjuva medya da aynı çizgide haberler yapmaya devam ediyor.

Ancak Valiliğin yalanma açıklamasında 22 Ağustos’ta yaşandığı belirtilen olayda da Kürt kadınların darp edildiği ortaya çıktı. Sakarya’da yayın yapan T54’ün haberine göre, Kocaali ilçesinin Selahiye Mahallesi’nde 22 Ağustos’ta fındık bahçesinde yaşanan kavgada kadın işçiler darp edildi.

İşçilere saldırı

Olayın, hisseli bir fındık bahçesinde fındık toplama sırasından kaynaklanan bir kavganın büyümesiyle başladığı belirtildi. Olayda, K.K. isimli kişinin işçilerle birlikte fındık topladığı sırada, bahçeye gelen tarlada hisse ortağı olduğu belirtilen H.Ş. ve beraberindeki R.T.Ş. ve E.G. ile K.K’den işçileri alıp bahçeden çıkmasını istemesi üzerine yaşandığı kaydedildi. Ancak K.K fındık toplama sırasının kendisinde olduğunu belirterek itiraz etmesi üzerine, H.Ş.’nin K.K. ve tarlada fındık toplayan işçilere saldırdığı belirtildi.

Araçla çarptı

R.T.Ş. ve E.G.’nin de H.Ş.’ye yardım ederek, işçileri darp ettiği aktarıldı. Daha sonra H.Ş.’nin kullandığı otomobille olay yerinden ayrıldığı sırada 3 işçiye çarptığı ve yaralanan işçilerin ambulanslarla hastaneye kaldırıldığı bilgisine yer verildi.

Serbest bırakıldılar

K.K. daha sonra jandarma karakoluna giderek şikayetçi olması üzerine H.Ş., R.T.Ş. ve E.G.’nin gözaltına alındığı ancak sorgularının ardından çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıkları öğrenildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar