Kürt kadınlarına dönük operasyon protesto edildi

Kürt kadınlarına dönük operasyon protesto edildi

Kürt kadın gazeteciler ve siyasetçilere dönük olarak Diyarbakır ve Antep’te yapılan ev baskınları ve gözaltılar birçok ilde yapılan açıklamalarla protesto edildi

Kürt kadın dinamiğine dönük özelleşmiş öfkenin tetiklediği operasyonların ardı arkası gelmiyor. Artık rutine binen bu operasyonlardan sonuncusu da bugün yine Diyarbakır ve Antep’te gerçekleşti. Sabah saatlerinde Diyarbakır’ın merkez ilçeleri ve Antep’te birçok eve baskınlar düzenlenerek, aralarında Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan ile Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü ve Jinnews editörü Ayşe Güney’in de bulunduğu çok sayıda kadın, siyasetçi ve sivil toplum örgütü temsilcisi gözaltına alındı.

Evlerde yapılan aramaların ardından aralarında Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü ve Jinnews editörü Ayşe Güney, Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) Eşbaşkanı Elif Haran, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) üyesi Rabia Ataş, Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi Panayır Çelik, Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi Halime Bayram, HDP Yenişehir eski İlçe Eşbaşkanı Demet Özkaran, Zekiye Güler, Figen Ekti, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi Yöneticisi Rozerin Çatak, Emine Kaya, Dilan Yakut, Yenişehir Belediyesi Meclis üyeleri Gülşen Güneş ve Ronda Bat’ın da bulunduğu çok sayıda kadın gözaltına alındı.

TUAY-DER yöneticisi Bahar Akyapı ve HDP Sur Eşbaşkanı Hatun Yıldız’ın evlerine baskın yapıldığı, ancak söz konusu kişiler evde olmadığı için gözaltına alınmadığı kaydedildi.

Gözaltı gerekçesi öğrenilmeyen kadınlar, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

Birçok ilde gözaltılara tepki yağdı

Kadın siyasetçiler ve gazetecilere dönük bu operasyona karşı İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Muğla, Aydın, Antep, Mardin, Ağrı, Van, Urfa, Dersim, Adıyaman, Batman, Şırnak ve başka kentlerde basın açıklamaları yapıldı. Açıklamalarda yapılanın bir kadın kırımı olduğu vurgulanarak, gözaltıların derhal serbest bırakılması istendi.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu: Baskılara boyun eğmeyeceğiz!

Operasyona ilişkin açıklama yapan Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, “Hakikati yazan gazeteci kadınların mirasını devralan bizler, baskılara boyun eğmeyecek ve her mecrada sözümüzü söylemekten, kalemimizi kullanmaktan sakınmayacağız” diye vurgulayarak şunları ifade etti:

Türkiye’de özgür basına yönelik baskılara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Neredeyse her siyasi operasyonda gazeteciler hedef haline getirilerek gözaltına alınıyor. Gazetecilere dönük baskıların sonuncusu da bugün gerçekleşti. Platform sözcümüz Ayşe Güney sabah saatlerinde evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Aynı zamanda kadın haber ajansı Jinnews editörü olan Ayşe Güney’in gözaltına alınmasıyla kadın gazetecilerin hedef haline geldiğine bir kez daha tanıklık ediyoruz. Gazetecilik dün suç olmadığı gibi bugün de suç değildir, yarın da suç olmayacaktır.

 

Hakikati yazan gazeteci kadınların mirasını devralan bizler, baskılara boyun eğmeyecek ve her mecrada sözümüzü söylemekten, kalemimizi kullanmaktan sakınmayacağız. Erkek-devlet şiddetini teşhir ederken, bu sistematik ve politika haline gelmiş şiddete karşı mücadele eden kadınların sözünü duyurma ilkemizden de geri adım atmayacağız.

 

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu olarak, gerçekleri yazma mücadelesini sürdüren gazetecilere yönelik gözaltıları ve baskıları kabul etmeyeceğimizi bir kez daha vurguluyor ve özgür basının susmayacağını belirtiyoruz. Baskı ve saldırı altında mesleğini yapmaya devam eden tüm özgür basın çalışanları ile dayanışacağımızın ve yanlarında olduğumuzun altını çiziyoruz.

 

Gazetecilik suç değildir! Ayşe Güney bir an önce serbest bırakılmalıdır.

 

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar