Kürtlerle özdeşleşen her şey düşmandır!

Kürtlerle özdeşleşen her şey düşmandır!

Sarı-kırmızı-yeşil ve yıldız Küçükçekmece’deki bir parkta kullanılınca işin içine Vali’nin de girdiği soruşturma kapsamında “terör propagandası” iddiasıyla belediye başkan yardımcısı ve park bahçeler müdürü görevden alındı

Yıllar önce Batman’da trafik ışıklarının rengini değiştiren, ondan birkaç yıl sonra da Batman Devlet Hastanesi’ndeki triajın evrensel renklerine “terör örgütü propagandası” muamelesi yapan, düğünlerde bu renkleri yasaklayıp, poşu takanları terörist ilan eden faşist zihniyet, bu sefer de Küçükçekmece’deki bir çocuk parkında kullanılan materyallerde bu renklerin, üstüne bir de yıldızın kullanılmasına aynı muameleyi yaptı.

Toplumsal gericilik birikiminin keskin ucunu oluşturan şovenizmin bu denli zavallıca biçimlerde kendisini kusması-manipüle edilerek ihbar sağanağına dönüşmesi, aynı zihniyete ayarlı devlet aklında hızla karşılık buldu. Tez elden soruşturmalar açıldı, park zemini o renk ve işaretten kurtarıldı ve anlaşılan o ki “milli ve yerli” renklerle süslenmesi için emirler verildi. Bu arada burjuva siyasetin kirli argümanlarına bir yenisi daha eklenmiş oldu. Nitekim bundan sonrasının “CHAP’li belediyeler var ya CHAP’li belediyeler…” diye gelmesi hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.

Keza olay o kadar büyütüldü ki… Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Gevezoğlu ve Park ve Bahçeler Müdürü Şerafettin Mataracı da görevden uzaklaştırıldı. Bu “menfur” gelişme Kaymakam savcı olayı olmaktan çıkıp Valilik merciine kadar uzatıldı. Muhtemelen ardından İçişleri Bakanı’nın açıklaması gelecektir.

İstanbul Valiliği, parkla ilgili “PKK renkleri kullanıldığı” gerekçesiyle başlatılan bu soruşturmaya ilişkin bir açıklama yaparak, söz konusu materyallerin kaldırılmasına karar verildiği ve parkın yenilenmesiyle ilgili işlemlerden sorumlu olduğu belirtilen Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Gevezoğlu’nun görevden uzaklaştırıldığını müjdeledi.

Valilik ayrıca, Park ve Bahçeler Müdürü Şerafettin Mataracı’nın da görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Valilikten yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

Küçükçekmece Belediyesinin İstasyon Mahallesinde bulunan Atatürk Parkı’nda tamamlanan yenileme çalışmaları neticesinde bazı yer döşemelerinde “PKK terör örgütü sembol ve renklerinin kullanıldığı yönündeki ihbar, şikâyet ve mahallinde yapılan tespitler üzerine”, söz konusu materyallerin Kaymakamlıkça kaldırılması sağlanmıştır.

 

Küçükçekmece Kaymakamlığının konuya ilişkin 12.11.2020 tarihli yazıları ile Valiliğimize gönderilen bilgi ve belgelerin incelenmesi sonucunda;

 

Parkın yenilenmesiyle ilgili işlemlerden sorumlu olduğu tespit edilen Küçükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı (S.G.) ile Park ve Bahçeler Müdürü (Ş.M.), 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 137. vd. maddeleri gereğince, görevi başında kalmalarında sakınca görüldüğünden, Valiliğimizce görevinden uzaklaştırılmıştır.

Küçükçekmece Belediyesi manipüle edildi demişti

Konuya ilişkin Küçükçekmece Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Beş farklı oyun istasyonundan oluşan çalışma belli çevreler tarafından kasıtlı olarak farklı algılanmış, yorumlanmış ve hassasiyeti olan vatandaşlarımız manipüle edilerek kin ve düşmanlığa sevk edilmiştir” denilmişti.

Açıklamada, şu ifadelere yer verilmişti:

Son günlerde çeşitli mecralarda Belediyemiz ve Belediye Başkanımız Sayın Kemal Çebi’ye yönelik asılsız iddiaların gündeme getirildiğini üzülerek izliyoruz. Küçükçekmece İstasyon Mahallesi’nde yer alan Atatürk Parkı’nı çocuklarımızın daha sağlıklı ve iyi şartlarda bir parka sahip olması için tamamladığımız beş farklı oyun istasyonundan oluşan çalışma belli çevreler tarafından kasıtlı olarak farklı algılanmış, yorumlanmış ve hassasiyeti olan vatandaşlarımız manipüle edilerek kin ve düşmanlığa sevk edilmiştir. Vatandaşlarımızdan gelen talepler sonrasında söz konusu park tasarımları kaldırılmış ve ilgililer hakkında soruşturmalar başlatılmıştır. Tüm süreci Küçükçekmeceliler ve kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşmaya devam edeceğiz. Fakat parktaki uygulamalar üzerinden yapılan bazı manipülatif yorumlar, eleştiri boyutunu aşmış, hakaret seviyesine gelmiş, farklı platformlarda belli bir emirle hazırlandığı açık olan haberlerle birlikte karalama kampanyasına dönüştürülmüştür.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar