Kuzey Marmara Otoyolu şantiyesinde yine iş cinayeti

Kuzey Marmara Otoyolu şantiyesinde yine iş cinayeti

İş cinayetleriyle gündeme gelen “mega proje”lerden Kuzey Marmara Otoyolu Sakarya Akyazı şantiyesinde bu sefer de Halil Çerçi isimli işçi mola sırasında üzerinden silindir geçmesi sonucu hayatını kaybetti

Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon ve Hasen Yapı arasında bölüşülen “mega projelerden” Kuzey Marmara Otoyolu şantiyesi bir işçiye daha mezar oldu.

Daha önce sayısız kere iş cinayetleriyle gündeme gelen bu projede bu sefer de Sakarya Akyazı şantiyesinde üzerinden silindir geçmesi sonucu ağır yaralanan genç işçi Halil Çerçi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Silindir sürücüsü gözaltına alındı.

Basına yansıyan bilgiye göre, mola sırasında işçi Halil Çerçi’nin üzerinden silindir geçti! Durumun haber verilmesi üzerine olay yerine sağlık ekibi sevk edildi. Ağır yaralanan Çerçi, sağlık ekiplerince Akyazı Devlet Hastanesine kaldırıldı.

İlk müdahalenin ardından Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilen Halil Çerçi, ameliyat esnasında hayatını kaybetti.

Daha önce de iş cinayetleri yaşanmıştı

Devasa ölçekte ormanlık alanın ve doğal yaşamın, buralardaki emekçilerin yaşamlarının mahvedilmesi pahasına yapımı devam eden bu proje, daha önce de sayısız kere iş cinayetleriyle gündeme gelmişti.

  • Bunlardan biri de 29 Kasım 2018’de yaşanan ve üç işçinin hayatını kaybetmesi, birinin yaralanmasıyla sonuçlanan iş cinayetiydi. Kocaeli-Gebze kesiminde viyadük çalışmaları sırasında yaşanan bu iş cinayetinde işin hızlandırılması nedeniyle beton blok tam olarak kurumadan, üzerine yeni bir beton kat dökülmüş ve çökme bu nedenle yaşanmıştı. Bu mega projelere mega önem verenler işçilerin canına göz göre göre kastettikleri halde sorumlulara ilişkin her zamanki tutum sergilenmiş, üstüne bir de yayın yasağı getirilmişti.
  • Aynı proje şantiyesinde 24 Kasım 2019 tarihinde de Kocaeli’nin İzmit ilçesi Akmeşe mevkiinde iskele çökmüş ve altında kalan üç işçiden biri hayatını kaybetmişti.
  • Yine 4 Haziran 2020 tarihinde de otoyolun 6’ncı kesimi olan Sakarya Akyazı Şantiyesi’nde manevra yapan kamyonet ve tankerin arasında kalan bir işçi feci şekilde can vermişti.

Bunlar sadece bilinenler. İşin hızlandırılması baskısı ve alınmayan işçi sağlığı ve güvenliği önlemleri nedeniyle daha bilmediğimiz kaç iş cinayetinin yaşandığı konusuysa muallak.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar