Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret: El ele vererek kazanacağız

Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret: El ele vererek kazanacağız

FHKÖ Politbüro üyesi Leyla Halid, Abdullah Öcalan üzerindeki özelleştirilmiş tecridin kaldırılması talebiyle 159 gündür süresiz dönüşümsüz açlık grevi yapan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’i ziyaret etti.

FHKÖ Politbüro üyesi Leyla Halid açlık grevini 159 gündür sürdüren DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’i ziyaret etti. Leyla Güven kendisini ziyaret eden Leyla Halid’e, “Dünya savaşını biz çıkarmadık, ama biz kadınlar bu savaşı durduracağız. Bugün de direniyoruz, şimdi sen de geldin her iki Leyla birbirimize el vererek kazanacağız” dedi.

Filistin direnişinin sembollerinden Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Politbüro üyesi Leyla Halid 159 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’i ziyaret etti. Leyla Halid’e Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri Ayşe Gökkan, Gülcihan Şimşek ve HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz eşlik etti. Araçlarıyla Leyla’nın bulunduğu siteye gelen Leyla Halid ve beraberindekiler, daha sonra Leyla’nın evine geçti. Leyla Halid ve beraberindekileri, Leyla’nın kızı Sabiha Temizkan karşıladı.

‘Biz de seninle daha güçlü olacağız’

Kısa süreli görüşmenin ardından Leyla Halid, Leyla Güven’in odasına geçti. Leyla Halid’i gülümseyerek karşılayan Leyla, kendisine dayanışma ziyaretinden dolayı teşekkür etti. İki ayrı direnişin sembolü olan Leyla’lar el ele tutuşarak kucaklaştı. Leyla Halid, “Sizinle buluşmak benim için çok değerli” dedi. Buna karşılık Leyla Güven, “Seni görünce aklıma direnişiniz, mücadeleniz geldi. Çok mutlu oldum” diye ifade etti. Leyla Halid ise, “Biz bu mücadelede bizimle olmanı istiyoruz. Seninle yürümek istiyoruz. Sen çok güçlüsün ve sen bizimle olduğunda da biz de daha güçlü olacağız. Cezaevindeki arkadaşlarımızın ve genel sekreterimizin size çok selamı vardı. Biliyorsundur belki genel sekreterimiz de şuan cezaevinde ve orada direnişini sürdürüyor” diye kaydetti.

‘Yaşamak zorundayız’

Leyla Halid’in konuşmasının devamı şu şekilde: “Filistin’deki yüzlerce arkadaşımız da 9 Nisan’dan beridir açlık grevindeler. Taleplerimizin dikkate alınması çok önemli. O nedenle de senin güçlü olmanı istiyoruz. Hepimiz direnen ve mücadele eden kadınlarız. Biz elimizdeki tüm imkanları kullanıyoruz ama biz insanlar aynı zamanda geleceğimiz için yaşamak da zorundayız. Tercih ettiğimiz yolda yürümemiz gerekiyor. Özgürlüğe ve zafere giden yolda durmadan yürümemiz gerekiyor. Sesiniz tüm dünyaya yayıldı. Her yerden size destek mesajları geliyor, herkes sizinle beraber direniyor. Direnişiniz her yere yayılmış durumda. Böyle bir direnişin öncüsü olmanız gerçekten çok güzel ama biliyorsunuz bizim en büyük amacımız yaşamak ve yaşatmaktır. Erdoğan böyle şeylerden hoşlanıyor, yani bizim ölmemizden ve yatakta olmamızdan hoşlanıyor. Bizim onu mutlu etmememiz gerekiyor. Ona bu zevki yaşatmamalıyız. O bizim yaşıyor olmamızdan mutsuz oluyor.”

‘Birilerinin kölesi olarak yaşamak istemiyoruz’

Leyla Halid’in bu sözlerine Leyla Güven ise, “Direnmeye devam edeceğim ve onlara o zevki yaşatmayacağım. Direneceğime ve ölmeyeceğime söz veriyorum. 8 arkadaşımız fedai eylem yaparak yaşamına son verdi, 7 bin arkadaşımız şu an cezaevlerinde açlık grevinde. Ben bu eyleme başlarken faşist ve diktatör Erdoğan’ın bir şey yapmayacağını biliyordum. Biz Sayın Öcalan ile kendimizi tanıdık ve onun için ölmeye hazırız. Leyla Halid’i ve Filistin halkını tanımamıza da Sayın Öcalan vesile oldu. O nedenle onun felsefesi İmralı duvarlarını zaten aştı o konuda sıkıntı yok ama biz gerçekten artık birilerinin kölesi olarak yaşamak istemiyoruz. Dünya savaşını biz çıkarmadık, ama biz kadınlar bu savaşı durduracağız. Kürt kadınları, Leyla Halid ve Leyla Kasım gibi birçok kadını tanıdı. Bugün de direniyoruz, şimdi sen de geldin her iki Leyla birbirimize el vererek kazanacağız. Başaracağımıza inanıyorum. Tüm Filistin halkının, çocuklarının gözlerinden öpüyorum” ifadelerini kullandı.

Ardından Leyla Güven, cezaevinde kendisi için yapılmış olan bir bilekliği ve şalını Leyla Halid’e hediye etti. Leyla Güven bilekliği kendi elleriyle Leyla Halid’in bileğine takarak, açlık grevi eylemlerinin bir simgesi olarak yanında kalmasını istediğini ifade etti. Leyla Halid bunun üzerine Leyla Güven’e sarılarak alnından öptü ve direnişini bir kez daha kutladı.

‘Leyla Güven’in mesajı tüm dünyaya yayıldı’

Ziyaretin ardından evden ayrılan Leyla Halid, binanın önünde bekleyen basına ziyaretinin amacını değerlendirdiği bir açıklama yaptı. Leyla, Leyla Güven’in tecridi kabul etmediği için açlık grevine girdiğini belirterek, “Hem kendi üzerindeki hem de halkı üzerindeki tecridi kabul etmiyor. Ona da aynı şeyi söyledim: Biz ölmek için değil yaşamak için mücadele edenleriz. Bu yüzden bizim yolumuz bu olmamalı. Leyla Güven bir direniş ve mücadele ikonu haline geldi. Her şeye rağmen mücadele edeceğini ve direneceğini söyledi. Leyla Güven’in mesajı tüm dünyaya yayıldı. Bir dahaki gelişimde onu ayakta görmek istediğimi ve omuz omuza direnmek istediğimi söyledim” diye ifade etti.

‘Leyla’nın özgürlük için çıkardığı sesi dinleyin’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seslenen Leyla, “Sizler Sayın Öcalan’ı kaçırarak cezaevine götürdünüz başka türlü götüremezdiniz. Onu zor koşullarda tutuyorsunuz. Hükümeti Leyla Güven’in taleplerine ses vermeye çağırıyorum. İnsanların ölmesine izin vermeyin. Daima insan haklarını savunduklarını söylüyorlar ama var olan duruma baktığımızda insan hakları ihlalleri yaşanıyor. Aynı zamanda tüm insan hakları kurumlarını, aktivistlerini Leyla Güven’e sahip çıkmaya çağırıyorum. Başta cezaevinde olan tüm arkadaşlarımızın ve açlık grevi eyleminde olan arkadaşlarımızın mesajlarını getirdim. Onlar da Kürtlere ve onlarla direnen herkese selamlarını gönderdiler. Direnişlerine destek verdiklerini söylediler. O yüzden hem benim hem de Leyla Güven’in özgürlük için çıkardığı sesi dinleyin. Sayın Öcalan bir özgürlük savaşçısıdır ve tecrit altında olması adaletsizliktir” dedi.

Açıklamanın ardından Leyla Halid ve beraberindekiler, HDP Diyarbakır İl Binası’nda 3 Mart’tan beri süresiz-dönüşümsüz açlık grevindeki HDP’li Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ı ziyaret etmek üzere yola çıktı. (Jinnews)


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar