Libya’daki “birkaç tane şehit”in bilgileri paylaşılmıyor

Libya’daki “birkaç tane şehit”in bilgileri paylaşılmıyor

Erdoğan’ın ayrıntılı bilgi paylaşmadan”Libya’da birkaç tane şehidimiz oldu” demesinin ardından o “bir kaç tane”den birinin Albay Okan Altınay olduğu ve cenazesinin sessiz sedasız Türkiye’ye getirilip defnedildiği açığa çıktı

“Askerlik yan gelip yatma yeri değildir” diye belirten, “şehitlik” edebiyatı üzerinden siyasi tiratlar çekmeyi iş edinen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bu yaklaşımını dün de yinelemiş ve Libya’yı kastederek, “Birkaç tane şehidimiz var” demişti. İzmir’de Kuzey Ege Otoyolu açılışında yaptığı o konuşmada, “şehitlerden” birer eşyaymış gibi “tane” olarak bahseden, “Libya’da ne işimiz var?” sorusunu savuşturmak için de, “Ama birkaç tane şehidimizin karşılığında da 100’e yakın orada, o lejyonerlerden etkisiz hale getirdik” diyen ve o “şehitler tepesi” hamasetini yineleyerek, “Kardeşlerim, şunu hiçbir zaman unutmayacağız; Şehitler tepesi boş kalmayacak” ifadelerini kullanan Erdoğan, o “tane”nin kaç sayısına tekabül ettiğini açıklamamıştı.

Belagat sanatını en irrite edici biçimleriyle kullanan Erdoğan’ın o sayıyı bilerek gizlediği, keza ister Libya’da karşı cephe tuttuğu güçleri “lejyoner” olarak tanımlasın, ister “beka sorunu”yla Libya’ya asker yollamak arasında anlaşılmaz ilişkiler kurarak “milleti” ikna edebileceğini sansın yine de “Libya’da ne işimiz var?” sorusunu yanıtlayamacağını çok iyi biliyor.

Fakat ne yaparsa yapsın o sayıyı gizleyemeyeceği şu ya da bu şekilde açığa çıkıyor. Bu gerçek Liya’da hayatını kaybeden Albay Okan Altınay’ın törensiz ve sesiz sedasız defnedildiği bilgisinin açığa çıkmasıyla netleşti.

Adına Suriye Milli Ordusu (SMO) denilen cihatçı çeteler sürüsüyle Lübya’da iş tuttuğunu da itiraf eden Erdoğan, konuşmasında o “birkaç tane şehidin” nerede, ne zaman “şehit düştüğüne” ilişkin de bilgi vermemişti.

O saklasa da bu bilginin bir parçası Libya cehennemine sürülen ve hayatını kaybeden Albay Okan Altınay’ın arkadaşları tarafından paylaşıldı.

Kara Harp Okulu 1993 devresi askerlerin kurduğu 1993’lüler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Albay Okan Altınay’ın hayatını kaybettiğini ve naaşının Aydın’ın Telildede şehitliğine defnedildiğini açıkladı.

Altınay’ın Hafter güçlerinin Trablus Limanı’na düzenlediği saldırıda hayatını kaybettiği, cenazesinin memleketi Aydın’a gönderildiği ve ‘sessiz sedasız, törensiz’ bir şekilde defnedildiğine ilişkin ayrıntılı bilgilere ise Yeniçağ Genel Yayın Yönetmeni Batuhan Çolak tarafından paylaşıldı.

“Devre arkadaşları ve ailesi tepkili”

Erdoğan ‘Libya’da Birkaç tane şehidimiz var’ diyerek günler sonra şehit haberlerini doğruladı. Gelin Libya’da neler oluyor biraz anlatalım. Bilindiği üzere Libya’nın büyük bir bölümü Hafter güçlerinin kontrolünde. Türkiye de ani bir manevra ile asker gönderme kararı aldı” derken, “Libya’ya çok kıymetli subaylarımız da gönderildi. Bunlardan biri Albay Okan Altınay’dı. Görev yaptığı gemi de Hafter güçleri tarafından hedef alındı. Bombalı saldırıda şehit düştü. Cenazesi Türkiye’ye getirildi, sessiz sedasız, törensiz toprağa verildi” ifadesini kullandı.

Çolak, “Albay Okan Altınay’ın Libya’da şehit düştüğü nedense kamuoyuna açıklanmıyordu. Devre arkadaşları ve ailesi tepkiliydi. Kara Harp Okulu 1993 devresi arkadaşlarını unutmadı. Gidebilen koştu, gidemeyen çelenk gönderdi. Törensiz defin onları derinden yaraladı” bilgisini paylaştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar