Lice’de köylülere helikopterden ateş açıldı

Lice’de köylülere helikopterden ateş açıldı

Hava destekli operasyonda tarımla uğraşan köylülere dün geç saatlerde helikopterden ateş açıldı

Lice’de Banaderan Mahallesi’nde köylülere helikopterden ateş açıldı. Ateş sonucu yaralanan Onur Vural isimli köylünün askerlerce alındığını ve nereye götürüldüğü bilinmiyor. Merdinya, Koçeran ve Denglava mahallelerinde is çatışma çıktığı ileri sürüldü.

Jinnews’te yer alan habere göre, Diyarbakır’ın Lice ilçesinin Sığınak (Banaderan) Mahallesi’ni dün akşam saatlerinde abluka altına alana askerler, kırsal kesimlerde operasyon başlattı. Hava destekli operasyonda tarımla uğraşan köylülere ateş açıldı. Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, dün geç saatlerde köyün abluka altına alındığı ve ekin amacıyla arazide bulunan yurttaşlara helikopterden ateş açıldı. Söz konusu taramada Onur Vural isimli bir kişinin yaralandığı belirtildi. Askerler tarafından yaralı olarak alınan Onur’un nereye götürüldüğü bilgisi verilmedi. Mahalle halen abluka altında olurken, giriş çıkışlara izin verilmiyor.

Gün içinde ise mahallenin kırsal alanlarının ateşe verildiği ve yangına müdahalenin engellendiğini aktaran köylüler, İtfaiye ekiplerine de izin verilmediğini bildirdi.

ARAÇ TARANDI

Sabah saatlerinde ablukaya alınan Merdinya, Koçeran ve Denglava mahallelerinde operasyon başlatıldığı ve köylere giriş çıkış yapılamadığı belirtildi. Zırhlı araçların bir aracı taradığı havadan yapılan bombardımanda iki HPG’linin yaşamını yitirdiği ileri sürüldü.

Merdinya ve Denglava köylerinde buğday tarlalarının ateşe verildiği, itfaiye ekiplerinin bu bölgelere girişinin de askerlerce engellendiği vurgulandı. Bölgede operasyonların devam ettiği ifade edildi.

İKİ KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Öte yandan Yaprak (Tûtê) Mahallesi’nden buğday tarlalarında devam eden yangına müdahale eden Mehmet Kapan ve oğlu Mehmet Ali Kapan, askerlerce gözaltına alınarak, Lice’ye götürüldü.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar