Lice’deki seyredilen yangında 600 hektarlık alan yandı!

Lice’deki seyredilen yangında 600 hektarlık alan yandı!

Lice’nin 5 mahallesinin kırsal kesiminde çıkan ve itfaiyenin “dağlık alan” diyerek son ana kadar müdahale etmediği yangında 600 hektarlık alanın kül oldu

Diyarbakır’ın Lice ilçesindeki 5 mahallenin kırsal kesiminde çıkan ve halkın çabalarıyla söndürülmeye çalışılarak bugün kontrol altına alınan yangında, 600 hektarlık alan kül oldu.

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Dibek (Derxust), Yolçatı (Sisê), Çağdaş (Cinezur), Cimar ve Henyat olmak üzere toplam 5 mahalle arasında kalan kırsal alanda dün sabah saatlerinde çıkan ve rüzgarın etkisiyle yerleşim alanlarına kadar ilerleyen yangında 600 hektarlık alan kül oldu.

Çıkış nedeni henüz bilinmeyen yangın karşısında sorumlu devlet kurumları alanın dağlık olması nedeniyle müdahale edemeyeceklerini söylemişti.

Yangının geniş alanlara yayılması üzerine köylüler itfaiyeye haber verdi. İtfaiyeyse yangının çıktığı alanın dağlık olması nedeniyle müdahalede bulunmadı. Köylüler, öğleden sonra yangının başladığı alana 2 itfaiye ekibinin geldiğini, ancak sadece yerleşim yerlerine yakın bir noktada beklediklerini kaydetti.

‘İtfaiye müdahale etmedi’

İtfaiye ekiplerinin, şiddetli rüzgarı öne sürerek uzun bir süre yangına müdahale etmediği, yayılan yangını yurttaşların kendi imkanları ile söndürmeye çalıştığı kaydedildi.

Geç müdahale edildi

İtfaiyenin geç müdahale ettiği yangında 5 mahalle arasındaki 600 hektarlık alanın kül olduğu belirttirilirken, yangın ağırlıklı olarak bölgedeki mahalle sakinlerinin müdahalesiyle kontrol altına alındı.

Yangının kontrol altına alındığı bölgeden dumanlar yükselmeye devam ediyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar