Limak’ın Beypazarı Barajı şantiyesinde de kölelik düzeni ve iş cinayeti

Limak’ın Beypazarı Barajı şantiyesinde de kölelik düzeni ve iş cinayeti

Limak’ın Ankara Beypazarı’nda Gürsöğüt 1. baraj şantiyesinde meydana gelen göçükte 40 yaşındaki iş makinesi operatörü İrfan Börklü’nün hayatını kaybetmesi bu köle kampına ilişkin gerçekleri açığa çıkardı

AKP’ye yakınlığıyla bilinen ve koronavirüs salgınında Kuveyt Havalimanı şantiyesindeki işçileri ölümüne çalıştırması, virüse karşı önlem almaması, Türkiye’ye dönmek isteyenlere haklarından feragat etmeleri koşulu dayatması, kabul etmediklerinde tehdit etmesi, polis çağırması ve şantiyesinde üç işçinin koronadan ölmesine rağmen hiçbir önlem almamasıyla sık sık gündeme gelen Limak Holding dün yine bir iş cinayetiyle anıldı.

Bol bol çevreyi yeşillendirme reklamları yaparken işlettiği santrallerle çevrenin canına okuyan ve sık sık teşvikler alan, dereleri bile baraja dönüştürme ihalelerini kapan Limak, dün de Ankara Beypazarı’nda Gürsöğüt 1. baraj şantiyesinde meydana gelen göçük ve 40 yaşındaki iş makinesi operatörü İrfan Börklü’nün hayatını kaybetmesiyle gündeme gelmişti.

Heyelan bölgesiydi, ısrarla “kaz” dediler!

Operatörün hayatını kaybetmesinden sonra basına yansıyan bilgilerse bu vampirin “iş yürüsün de ne olursa olsun” yaklaşımını bir kez daha gözler önüne serdi.

Bayramda da çalıştırıldıklarını belirten işçiler, Limak’ın baskı ve azarlamanın eksik olmadığı bir çalışma rejimi kurduğunu anlatıyorlar.

İşçilerin sürekli bir üretim zorlamasıyla karşı karşıya oldukları bu rejimin dümeninde şef, proje müdürü ve İSG uzmanı işbirliğinin oturduğunu belirtiyorlar.

Son iş cinayetinde hayatını kaybeden operatör İrfan Börklü’nün yöneticilere kazılan yerin heyelan bölgesi olduğunu, her an toprak kayması yaşanabileceğini söylemesine rağmen “bir şey olmaz, bir an önce bitir beton dökeceğiz” yanıtı aldığı ve birkaç saat sonra da kayan toprağın altında kaldığını söylüyorlar.

Limak’ın Cengiz ve Kolin’le ortak sicilinden bazı örnekler

Limak ismi daha önce (Ekim 2018) Siirt’in Şirvan ilçesindeki Çetin Hidroelektrik Santrali inşaatında çalışan 40 yaşındaki işçi Hüseyin Tarhan’ın alınmayan önlemler nedeniyle 12 metreden düşerek yaşamını yitirmesiyle de gündeme gelmişti.

Kasım 2019’da da Cengiz-Kolin ortaklığıyla yapımı devam eden Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kocaeli bağlantısındaki viyadük inşaatında köprünün demirlerini döşeyen 3 işçinin iskeleden düşmesi ve içlerinden Elyase Öztürk’ün hayatını kaybetmesi ya da aynı viyadükte 2018 yılında kalıp çökmesi sonucu üç işçinin yaşamını yitirmesiyle de gündeme gelmişti.

Aynı ortaklığın 3. Havalimanı (İstanbul Havalimanı) şantiyesindeki kirli siciliyse biliniyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar