Lipton direnişi ‘ara formül’ ile sonlandı

Lipton direnişi ‘ara formül’ ile sonlandı

Unilever’in kriz ve daralma bahanesiyle Artvin Arhavi’deki Lipton Çay Fabrikası’nı kapatarak, işçilerin iş akitlerini sonlandırma kararına direnen işçiler geri adım attırdı, direniş, üzerinde uzlaşılan “ara bir formül” ile sonlandı

Unilever’in ‘ekonomik durgunluk, pazarda oluşan haksız rekabet koşulları ve başka bazı zorlayıcı nedenlerle’ diyerek çay sektöründe yüzde 20 oranında küçülmeye gitme kararı alarak, üç çay fabrikasından biri olan Artvin Arhavi’deki Lipton Çay Fabrikası’nı kapatıp, işçilerin iş akitlerini sonlandırma tutumuna karşı fabrika önünde direnişe başlayan 89 işçi, patrona geri adım attırdı.

Yaklaşık 10 gündür fabrika önünde direnen Tek Gıda-İş’te örgütlü işçiler, direniş boyunca kararlılıklarını ifade etmişler hem kendileri hem de üretici için direndiklerini, Unilever’e geri adım attıracaklarını belirtmişlerdi.

Tek Gıda-İş Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada; “Üyelerimizin talepleri işveren tarafından da bir ara formül ile kabul edilir bulunarak uzlaşma sağlanmıştır” denildi.

Anlaşmaya göre patron fabrikayı yeniden açmayı kabul etmezken, çay alımları bölgede devam edecek, işçiler de bölgede bulunan Pazar ve Fındıklı’daki Lipton’a ait fabrikalarda çalışacak.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar