Londra’da çevrecilerden itaatsizlik eylemi

Londra’da çevrecilerden itaatsizlik eylemi

Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) isimli aktivistler Londra’daki 5 köprüyü trafiğe kapattı

İngiltere’nin başkenti Londra’da Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) isimli kent ve doğa aktivistlerinin düzenlediği protestolarda kentin beş ana köprüsü saatlerce trafiğe kapatıldı.

17 Kasım Cumartesi günü yapılan protestolarda İngiltere hükümetine iklim değişikliğine karşı acilen çalışmalarını hızlandırması çağrısında bulunan göstericiler, sabah saatlerinden itibaren Southwark, Blackfriars, Waterloo, Westminster ve Lambeth köprülerini trafiğe kapattı.

Extinction Rebellion’i organize eden yetkililer, 6 bin kişinin gösterilere katıldığını duyurdu. Londra polisi, protestolarda 85’den fazla kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Guardian gazetesi, gösterileri ülkede “son on yıldır görülen en büyük barışçıl sivil itaatsizlik eylemi” olarak niteledi. Yaşam savunucuları, fosil yakıtlara karşı çıkan ve temiz enerjiye geçilmesini isteyen dövizler taşıdı.

Gösterileri düzenleyen Extinction Rebellion, iklim değişikliğinin önüne geçmek ve 2025 yılına kadar sera gazı emisyonunu sınırlandırmak için İngiltere hükümetine baskı yapmayı amaçladıklarını söylüyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar