“Lübnan halkının yanındayız!”

“Lübnan halkının yanındayız!”

Ankara’da bir araya gelen devrimci kurumlar Lübnan’da 4 Ağustos’ta gerçekleşen patlama ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirerek Lübnan halkının yanında olduklarını belirttiler

“Kentleri ezilenler inşa eder, ezenler yıkar” Beyrut’ta da bu oldu. Yüzyıllardır Ermeni, Filistinli, Suriyeli, Hristiyan, Şii, Sünni tüm halklara ev sahipliği yapan, milyonlarca işçinin emekleriyle inşa edilen Beyrut, 2750 ton amonyum nitratla yerle bir edildi. Kaza veya sabotaj tartışmaları bir yana, ortada o veya bu şekilde bir devlet katliamı olduğu ve yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği bir gerçekliktir.

Ankara’da bir araya gelen devrimci kurumlar Lübnan’da 4 Ağustos’ta gerçekleşen patlama ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirerek Lübnan halkının yanında olduklarının ve sorumluların kuru bir özürle kendilerini aklayamayacaklarını, Lübnan halkına hesap vermek zorunda olduklarını dile getirdiler. 

Alınteri, Aka-Der, DAD Ankara Şube, Devrimci Parti, Kaldıraç, Karala, Partizan, Türkiye İşçi Partisi, Yeşiller ve Sol Parti Lübnan halkları ile dayanışmak için, DAD Ankara Şubesi’nde basın toplantısı yaptı. Ortak basın metnini Deniz Akbıyık okudu.

23 Eylül 2013’te Gürcistan’ın Batum limanından Mozambik Limanı’na hareket eden gemi 21 Ekim’de teknik arıza sebebiyle Beyrut limanına giriyor. Eksik evrak sebebiyle o günden beri limanda tutulan gemideki amonyum nitrat daha sonra yanında havai fişeklerin de olduğu depoya taşınıyor. Havai fişek deposuyla yan yana getirilen amonyum nitrat 6 yıl boyunca limanda muhafaza ediliyor. Bu süre zarfında gemi ve tonlarca patlayıcı madde hiçbir şirket veya ülke tarafından sahiplenilmiyor.

2.750 tonluk amonyum nitrat Beyrut’un göbeğinde, şehrin ana otoyollarının geçtiği, binlerce insanın yaşadığı yerleşim yerine yakın olan sözde yüksek güvenlikli depolarda tam 6 yıl tutuldu. 2013 yılından bu yana defalarca durumu ilgili kurumlara bildiren liman işçileri ve mürettebat ‘yüzen bombaların üzerindeyiz’ çağrılarına rağmen devlet kurumlarından herhangi bir cevap alamadı. Bir hukuk firması, var olan yükün tehlikeli olması üzerinden olayı yargıya taşıdı. Ancak bunun üzerine, yükü gemide tutmak “tehlikeli” denilerek limana indirildi. Gemi ve amonyum nitrat açık artırma ya da elden çıkarma işlemi için tam 6 yıl boyunca limanda bekletildi.

Devlet yargıya taşınan her dosyaya sessiz kalarak 6 yıl boyunca adım adım bu felaketi ördü. Büyük ihmallerin yol açtığı felaketin tablosu ise şöyle: Limana yakın 2 hastane tamamen yok olurken, 3 hastane ciddi tahribat almış durumda, ilaç depoları patlamada yok olurken, buğday siloları ve temel ihtiyaç maddeleri büyük zarar gördü. Sağlık sistemi çöktü, yaralılar hastanelerden geri çevriliyor, ilaç, gıda ve hastaneler kısıtlı, yaralılar hastane kapasitelerinin çok üzerinde ve binlerce insan hala kayıp durumda.”

İsrail’in faşist Zehut Partisi Başkanı ve eski meclis başkan yardımcısı ırkçı Moshe Feiglin’in ‘Beyrut Limanı’nda muhteşem bir havai fişek gösterisi seyrettik’ şeklinde açıklama yapmasına da tepki gösterilen açıklamada, ‘Bunun haricinde bir çok kapitalist devlet yıllarca Lübnan halklarına savaştan, yıkımdan, ölümden başka bir şey getirmeyen onlar değilmiş gibi, sadaka yarışına girdiler’ bile denildi.

LÜBNAN HALKINA HESAP VERİLMELİ

Kentleri ezilenler inşa eder, ezenler yıkar. Beyrut’ta da bu oldu. Yüzyıllardır Ermeni, Filistinli, Suriyeli, Hristiyan, Şii, Sünni tüm halklara ev sahipliği yapan, onlarca milyonlarca işçinin emekleriyle inşa edilen Beyrut, 2750 ton amonyum nitratla yerle bir edildi. Kaza veya sabotaj tartışmaları bir yana, ortada o veya bu şekilde bir devlet katliamı olduğu ve yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği bir gerçekliktir.

Bu coğrafyada yaşayan halklar olarak Lübnan halklarının yanında ve dayanışma içerisinde olacağımızı belirtiyoruz. Yaşanan felakette ihmali olan başta Lübnan devleti ve tüm eski yeni devlet yetkilileri kuru bir ‘özür’ ile işin içinden sıyrılamaz. Lübnan halklarının karşı karşıya kalmış olduğu katliam ve sonrasında yaşanan kıtlık, kuru bir özür ile telafi edilemez! Sorumlular derhal Lübnan halklarına hesap vermelidir!”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar