Lübnan’da göçmen emekçiler köleliğe karşı çıkıyor

Lübnan’da göçmen emekçiler köleliğe karşı çıkıyor

Göçmen emekçiler, ‘Kafala’ sisteminin kaldırılmasını ve İş Kanunu’na dahil edilmeyi talep ediyor

YAŞANACAK DÜNYA

Lübnan’da “Ev işleri”nde çalıştırılan -çoğunluğu kadın- göçmen emekçiler, bir çeşit kölelik sistemi olan “Kafala” sistemini protesto ettiler.

Yerel aktivistlerin sosyal medyada yaptıkları paylaşımlara göre, gösteride göçmen emekçiler, patronlarla kişisel bağımlılık (gerçek kölelik) ilişkisini getiren çalışma koşullarına bir kez daha karşı çıktılar. Zira, ev işçileri 9 yıldır örgütlenmeye çalışarak bu yönde mücadele ediyorlar.

Protestocuların esas talebi “Kafala sistemi”ne son verilerek işçilere işlerinden ayrılabilme hakkının tanınması ve yeni bir iş buluncaya kadar ülkede kalmalarına izin verecek yeni bir uygulamanın başlatılması.

Göçmen emekçiler, aynı zamanda, ülkedeki İş Kanunu’na dahil edilmeyi, yerli emekçilerle eşit haklara sahip olmayı istiyor.

Kefillik sistemi

Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Bahreyn, Ürdün gibi ülkelerde de uygulanan “Kafala” sistemine göre, her yabancı çalışanın bir işveren ya da şirkete bağlı olması gerekiyor. Yani, bir nevi klasik köleliğin feodal serflikle iç içe geçmesine benzer bir durum söz konusu.

Bir çeşit vize uygulaması olan “Kafala” sisteminde göçmen işçiler, çalışabilmek için bu ülke vatandaşı olan bir kefil bulması gerekiyor. Kefil konumundaki kişi, işçinin hangi koşullarda ve ne zaman ülkeden ayrılacağını belirlediği gibi pasaportuna da “geçici” olarak el koyuyor.

Bunun bir sonucu olarak patronlar örneğin, göçmen emmekçilerin “İkamet vizesi”ni iptal edebiliyorlar. Bu da genellikle sınırdışı edilemeden önce cezaevinde hapse atılmaları anlamına geliyor.

Bu emekçiler aynı zamanda, temel işçi haklarından yoksundur ve bu nedenle asgari ücret gibi uygulamaların dışında tutuluyorlar.

Temel haklardan bile yoksun olmaları, aşırı çalıştırma, kötü barınma, cinsel istismar gibi saldırılarla yoğun olarak karşılaşmalarına zemin hazırlıyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar