Lumumba 95 yaşında

Lumumba 95 yaşında

2 Temmuz 1925’te doğan Patrice Emery LUMUMBA “Tanrının beyaz olduğunu” söyleyen bir misyonerle tartıştığı için Misyoner Okulu’ndan atılmıştı

Sömürgeciler kendi kültüründen kopmuş bir Afrikalı elit tabaka yaratmaya çalışırken Lumumba bağımsızlıktan yanaydı

2 Temmuz 1925’te Patrice Emery LUMUMBA doğdu. Belçika sömürgesi Kongo‘nun -eski adıyla Zaire- bağımsızlık mücadelesinin önderi Lumumba daha 13 yaşında “Tanrının beyaz olduğunu” söyleyen bir misyonerle tartıştığı için Misyoner Okulu‘ndan atıldı.

Sonraki yıllarda eğitilmiş Afrikalılar yetiştirmek için kurulan bir klübe girdi. Sömürgeciler kendi kültürlerinden kopmuş bir Afrikalı elit tabaka yaratmaya çalışıyordu. Belçika vatandaşı olarak kendine bir yaşam kuran Lumumba’nın düşünceleri Afrika ülkelerinde bağımsızlık hareketlerinin yayıldığı ’50’li yıllarda değişmeye başladı.

1958’de arkadaşlarıyla MNC (Kongo Ulusal Hareketi) partisini kurdu. “Bütün Afrika Halkları Konferansı” sonrasında tipik bir milliyetçi kimlikten emperyalizme karşı mücadele fikrine yöneldi.

1959’da Belçika’nın Kongo’ya “aşamalı bağımsızlık” kararının ardından çıkan ayaklanmalar sırasında çok sayıda insan ölürken Lumumba halkı kışkırtmak suçundan tutuklandı.

Seçimlerde MNC büyük başarı kazandı. 30 Haziran’da bağımsızlık ilan edildi ve serbest bırakılan Lumumba Başbakan oldu. Sonraki günler Belçika’nın önayak olduğu çatışmaları getirdi.

Lumumba, sömürgeci kuklası Çombe‘nin adamlarının kurduğu tuzak sonucu yakalandı. Lumumba Belçikalı askerler ve yerli işbirlikçileri tarafından işkenceyle öldürüldü. Cesedi asit havuzunda eritilerek yok edildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar