Maden-enerji-beton patronlarının devleti!

Maden-enerji-beton patronlarının devleti!

Malatya’nın Arguvan ilçesine bağlı Atmalılar köyünde sondaj çalışmaları başlatan bir maden şirketine tepki gösteren halka, şirket yöneticisi, “Devlet biziz jandarmayla geliriz yine yaparız” dedi!

Dağı-taşı, maden-enerji-beton patronlarının yağmasına açan burjuva devletin yuları da onların elinde. Bu gerçek geçtiğimiz günlerde Erzincan Kemaliye’nin Ağıl Köyü, Kızıltepe mevkiinde başlatılan demir madeni arama faaliyetleri sırasında Fimar Madencilik isimli bir firmanın yetkilisinin bölge halkının direnişiyle karşılaşınca savurduğu, “Buraya 200 tane asker yığarım” tehdidiyle alenen dile getirilmişti.

Maden-enerji patronlarının devletin yularını ellerinde tuttukları gerçeği; Malatya’nın Arguvan ilçesine bağlı Atmalılar köyünde sondaj çalışmaları başlatan bir maden şirketine tepki gösteren halka, şirket yöneticisinin söyledikleriyle de özetlendi.

Firma yetkilisi, kendilerine sorulmadan özel mülklerine girildiğine tepki gösteren halka, yaşadıkları yeri terk etmelerini buyurarak, “Kendi isteğinizle gitmezseniz polisi askeri çağırır öyle gönderirim” diyebildi. Dahası devletle ilişkisini özlü şekilde ifade edecek, “Devlet biziz jandarmayla geliriz yine yaparız’ sözlerini sarfedebildi.

Endemik bitki örtüsüne, o bölgede yaşayan halkın yaşamına kasteden, yakında tamamlanması beklenen Arguvan Barajı’nı kirleterek tüm bir Arguvan’a zarar verecek olan bu projenin hiçbir etabında köylülerin görüşü alınmadı. Özel mülklerinde kendi iradeleri dışında yapılan bu çalışmaya tepki gösterdiklerinde karşılarında jandarmayı buldular.

Türkiye’nin tüm dağları, tarım arazileri emirlerine sunulan bu şirketlerin özel yoğunlaşma alanları arasında Sivas’ın Kangal ve Divriği, Malatya’nın ise Arguvan ve Hekimhan ilçeleri başa yazılmış durumda. Binlerce metrekarelik alanda sondaj çalışması yapıyorlar. Bu çalışmalarda hayvancılık ve tarımla geçinen halkın görüşünü alan yok! Sadece Malatya’nın Arguvan ilçesi Şotik köyünde 2 bin 800 adet sondaj projesinin etüdünün yapıldığı ve sondaj çalışmasının başlatıldığı, bölgede delinmeyen yerin kalmadığını belirtiyorlar.

Hakkari’den Artvin’e, Hatay’dan Rize’ye, Sinop’a, Ege’nin Kazdağları’ndan muhteşem doğa örtüsüne sahip sayısız bölgede maden-enerji ve beton patronları elbirliğiyle devasa bir yağma faaliyeti yürütülüyor. Halkın tepkilerinin karşısında jandarma ve polis çıkarılarak devletin kimin devleti olduğu halka açıkça ilan ediliyor. Hatay’da olduğu gibi bazı yerlerde gerekirse yangın çıkarılarak, araziler bu patronlara peşkeş çekilmek üzere hazırlanıyor! Yakılan yerler için bakan çıkıp, “yangından çıkan odun kömürünü değerlendireceğiz” diyebiliyor!

Fakat halk da devletin de patronların da nasıl bir anlam taşıdıklarını yaşayarak görüyor, hiç bilmedikleri yolları, direniş patikalarını çiğnemeyi öğreniyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar