Maden işçileri çalışmaktan kaçınma haklarını kullandı

Maden işçileri çalışmaktan kaçınma haklarını kullandı

Kömürcüoğlu maden şirketinde çalışan işçiler, bu sabah, çalışma koşullarının ağırlığı, ücretlerin düşüklüğü, İSİG kurallarının uygulanmaması üzerine çalışmaktan kaçınma hakkını kullanarak direnişe başladılar.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen ve 18 Şubat 2019’da meydana gelen iş cinayetinde üç işçinin hayatını kaybettiği Milas Kömürcüoğlu maden şirketinde çalışan işçiler, bu sabah, çalışma koşullarının ağırlığı, ücretlerin düşüklüğü, İSİG kurallarının uygulanmaması üzerine çalışmaktan kaçınma hakkını kullanarak direnişe başladı.

Kömürcüoğlu Group’a bağlı feldspat maden ocağında 18 Şubat 2019 tarihinde meydana gelen iş cinayetinde üç işçi hayatını kaybetmişti. Maden ocağının kaçak olduğu, işçilerin heyelan tehlikesine rağmen çalıştırıldığı açığa çıkmasına rağmen Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu yargılanan patronlar tahliye edilmişti.

Vahşi çalışma koşulları, mafyatik zorbalıklarıyla da bilinen bu şirketin AKP’ye yakınlığı üzerinden gördüğü koruma muamelesi sadece bu tahliye kararıyla değil, bu kararın alınma sürecinde oluşturulan bilirkişi heyetinin niteliğiyle de çok tartışılmıştı. Katliam davasına bakan mahkemenin İTÜ’den bilirkişi tayini talep etmesine “mühendisimiz yok” yanıtı almasından sonra oluşturulan heyet akıl almaz bir bileşime sahipti. Heyetteki isimlerin biri Soma Katliam davasında yargılanıp ceza alan mühendis Fuat Ünal Aydın, diğeri yine aynı katliamdan şüpheli olarak dosyada ismi yer alan bir yönetici, bir diğeri de 3 işçinin hayatını kaybettiği İmbat Madencilik’in Denetleme Kurulu üyesiydi…

Bağımsız Maden-İş, patronun müzakereyi kabul etmesiyle direnişe ara verildiğini açıkladı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar