Maden işçileri iş bıraktı

Maden işçileri  iş bıraktı

Ordu-Ünye’de bentonit çıkarımında çalışan 130 maden işçisi çalışma koşullarının düzeltilmesi, iş güvenliği önlemlerinin alınması ve aşırı mesaiye son verilmesi talepleriyle grev başlattılar.

Ünye Madencilik’e ait maden işletmesinde çalışan 130 işçi işçi sağlığı ve güvenliğine ilişkin talepleri için toplu iş bırakma eylemi başlattı.

Ordu’nun Ünye ilçesinde faaliyet gösteren Ünye Madencilik San. ve Tic. Ltd. Şti.’ye ait bentonit çıkarılan maden işletmesinde tüm işçiler iş bırakma eylemi başlattı. Eylem gece vardiyasıyla birlikte başlatılırken, tüm çalışanlar da gece vardiyasına eşlik etti.

130 işçinin çalıştığı ve Dev Maden-Sen’in örgütlendiği maden işletmesinde işçiler çalışma koşullarının düzeltilmesi, iş güvenliğine ilişkin gerekli önlemlerin alınması, yasalara aykırı biçimde uygulanan fazla mesaiye son verilmesi taleplerinin karşılanması talebiyle iş bıraktıklarını duyurdu.

İşçiler, Ünye Madencilik yetkililerine verdikleri toplu dilekçede işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda yaşadıkları sorunları ve taleplerini şöyle ifade etti:

“* Çalışma ortamındaki aşırı tozlanmaya karşı önlem alınması,

* 24 saat içinde 16 saate varan fazla mesaiye son verilmesi,

* Çalışma sırasında verilmesi gereken çay ve yemek molalarının yasalarda belirtilen sürelerde uygulanması.”

Gece vardiyasıyla birlikte dün gece 24.00’de başlayan iş bırakma eylemi devam ediyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar