Maden işçilerinin Ankara yürüyüşünde 4. gün

Maden işçilerinin Ankara yürüyüşünde 4. gün

Uyar Madencilik ve Soma Holding tarafından tazminat hakları ödenmeden işten atılan işçilerin Bağımsız Maden-İş öncülüğünde başlayan Ankara yürüyüşü 3. gününde. İşçiler bekletildikleri Karaağaç sınırını eylem yerine dönüştürürken, “yarın ne yapıp edip buradan” çıkacağız diyor

Soma Katliamı’nın ardından Uyar Madencilik ve Soma Holding’ten tazminat hakları ödenmeden atılan 3 bin 500 işçiyi temsilen Bağımsız Maden-İş öncülüğünde Soma’dan Ankara’ya başlayan yürüyüşe dönük keyfi yasakçı tutum 3. Gününde de devam ediyor. Önceki gün Soma’dan yola çıkarak ölen her işçi için 1 kilometre yürüyeceklerini açıklayan işçilerin yolu Soma çıkışında jandarma barikatıyla kesilmişti.

Avukatlar Soma Kaymakamlığı’nın yasak kararını Manisa 1. İdare Mahkemesi’ne götürmüş, mahkeme yasağı kaldırmıştı. Soma’dan çıkan işçiler Manisa sınırlarında jandarma ve polis barikatıyla durdurulmuştu. Valilik emriyle yapılan bu yasaklama ‘şehirlerarası karayolunda yürüyüş izni olmadığı gerekçesiyle’ gerekçesine dayandırılmış, işçilere geçecekleri her il veya ilçenin mülki amirliklerinden izin almaları dayatılmıştı.

Bugün 3 gündür bekletildikleri Kırkağaç sınırını terketmeyen işçilerin önüne bir kez daha jandarma barikatı kuruldu. Barikat karşısında kararlı bir tutum sergilenince jandarma ve polis yetkilileri işçilerden bir teklif vermelerini istediler. Bağımsız Maden-İş yöneticileriyle yürüyüşe katılan 50 işçinin yaptığı toplantıdan sonra hazırlanan teklif Valiliğe ulaştırılmak üzere jandarma ve polise verildi. “301 kilometrelik yürüyüşün güvence altına alındığı belirtilen teklife nasıl bir yanıt verildiği henüz bilinmiyor.

Bağımsız Maden-İş yöneticilerinden Kamil Kartal işçilere dönük yaptığı son konuşmada, “Biz sizin iradenizle, sizlerle beraber yarın mutlaka ama mutlaka buradan çıkmanın bir yolunu bulacağız. Ya bizi gözaltına alacaklar, bu şekilde çıkacağız; ya da önümüzü açacaklar yürüyeceğiz!” dedi.

İşçilerin ailelerinin de katıldığı eylem kararlılıkla devam ediyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar