Maden şirketine karşı direnen Ünyeli köylülere jandarma saldırdı

Maden şirketine karşı direnen Ünyeli köylülere jandarma saldırdı

Ünye’nin Yeşilkent, Çiğdem ve Üçpınar mahallelerini kapsayan bir sahada altın arama çalışmaları başlatılmasına karşı direnen bölge halkına jandarma saldırdı, ikisi kadın dört kişi yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı

Önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu’na getirilmesi beklenen torba yasayla Türkiye’nin dağı taşı, ormanlık ve tarımsal alanları maden patronlarına peşkeş çekilmek istenirken, halk da bu yağma ve talan politikalarına karşı direnmeye devam ediyor.

Daha önce Ordu Fatsa’yı İngiliz altın şirketine peşkeş çekenler o bölgede ciddi bir doğa-toplumsal hayat yıkımı yaratmışlardı. Bu gerçek ortada dururken bu sefer de Ünye’nin Yeşilkent, Çiğdem ve Üçpınar mahallelerini kapsayan bir sahada altın arama çalışmaları başlatılmak isteniyor. Bölge halkı haftalardır bunun için başlatılan sondaj çalışmalarını direnişle engelliyor.

Bugün de jandarma eşliğinde sondaj çalışması yapılmak istendi.

Karadeniz isyandadır Platformu’nun sosyal medya hesabından paylaşılan bilgilere göre sondaj çalışması yapılan alan jandarma barikatıyla kapatıldı. Köylülerin evlerine ya da tarlalarına gitmelerine izin vermedi. Köylüler kurulan barikatın önünde duruma tepki gösterdi. Barikatı fındık bahçelerinden geçerek aşmaya çalıştı. Yeşilkent köylüleri madenci şirketi koruyan jandarmayla karşı karşıya geldi. Jandarma kadınların elindeki pankartları almaya çalışıyor.

Jandarma pandemi nedeniyle protesto gösterisi yapılamayacağını söyledi. Ancak köylüler toprağımıza ve doğamıza sahip çıkmaya devam edeceğiz diyerek maden sondaj alanına girmeye çalıştı.

Bunu üzerine jandarmanın biber gazlı saldırısı ile karşı karşıya kalan köylülerden altısı yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. Saldırı sırasında bir kadın baygınlık geçirdi, jandarmayla yumruklaşmalar yaşandı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar