Maden ve enerji yağmacılığına karşı çıkmak da hedefte

Maden ve enerji yağmacılığına karşı çıkmak da hedefte

Erdoğan yağma ve talana karşı çıkan köylüyü de onun yanında duran kişi ve kurumları da “Türkiye’yi enerjide dışa bağımlılığa mahkum etmek istemek”le suçlayıp, hedefe çaktı.  

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; dağına, taşına, tarımsal arazilerine, havasına kısacası tüm yaşamlarına sahip çıkarak, bunları yıkıma uğratacak enerji ve maden projelerine karşı çıkan, yağmaya-talana izin vermeyen köylüleri de onlarla birlikte mücadele eden duyarlı toplumsal kesim ve örgütlenmeleri de “Türkiye’yi enerjide dışa bağımlılığa mahkum etmek” istemekle suçlayıp, hedefe çaktı.

Bu yağmanın boyutlarını gösteren Tokat’taki 52 hidroelektrik santralinin toplu açılışına video konferans yöntemiyle katılan Erdoğan, madencilik alanında yoğun çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, çevre eylemleri için “Çevrecilik ve benzeri kisveler altında koparılan yaygaraların amacı, bu yatırımları sekteye uğratarak Türkiye’yi enerjide dışa bağımlılığa mahkum etmektir” dedi.

Meydan okurcasına Akkuyu Nükleer Santrali’nin ilk reaktörünü 2023 yılında devreye alacaklarını söyledi.

Türkiye’nin hemen tüm bölgelerini, dağlarını, akarsularını, doğal-tarihi güzelliklerini yaptıkları yasal düzenlemeyle maden çalışmalarına açarak, halkı bu yağmanın altına adeta gömen projelerden övgüyle bahseden, maden çalışmalarında ısrarcı olduklarının mesajını veren Erdoğan, “Madenlerimizin gün yüzüne çıkarılması için yoğun çalışmalar içerisindeyiz. Çevrecilik ve benzeri kisveler altında koparılan yaygaraların amacı, bu yatırımları sekteye uğratarak Türkiye’yi enerjide dışa bağımlılığa mahkum etmektir” ifadelerini kullandı.

Akarsulara ve çevresindeki tabiata ciddi zararlar veren HES’ler, yöre haklarını birçok şekilde mağdur eden JES ve RES’lere dair de konuşan Erdoğan, “2020 yılının ilk 5 ayında yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimimizi yüzde 66’ya yükselttik. Geçtiğimiz yıl yenilenebilir kaynaklara dayalı elektrik enerjisi üretiminde Avrupa’da ikinci sırada yer aldık” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar