Maden yağmacılığında dur durak yok!

Maden yağmacılığında dur durak yok!

73 sahanın daha maden aramalarına açılması için ihale yapılma kararı alınarak Resmi Gazete’de yayınlanırken, Tokat’ın Erbaa ve Amasya’nın Taşova ilçelerinde yer alan bazı alanlarda siyanürle altın arama izni verildi!

Doğayı, toplumsal yaşamı ve sağlığı tahrip eden maden yağmacılığında dur durak yok. Son olarak 73 sahanın maden aramalarına açılması için ihale yapılma kararı alınarak Resmi Gazete’de yayınlanırken, Tokat’ın Erbaa ve Amasya’nın Taşova ilçelerinde yer alan bazı alanlarda siyanürle altın arama izni verildi! Bu kararlarla, yağmacılığın yarattığı korkunç yıkımlar bilinmesine rağmen bundan vazgeçilmeyeceği döne döne hatırlatılmış oldu!

Türkiye’nin 68 ilinde 766 sahayı maden aramaları için ihaleye açacağı bilinen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, o ihaleleri parça parça gerçekleştirmeye devam ediyor. Son olarak Resmi Gazete’de yayınlanan kararla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünce (MAPEG), 73 sahayı ihaleye açma kararı aldı.

İhale listesinin zirvesinde 73 sahayla Sivas’ın yer aldığı, Sivas´ı 56 sahayla Kahramanmaraş, 30 sahayla da Erzincan’ın izlediği biliniyor.

MAPEG’in, Resmi Gazete´de yayınlanan kararına göre, ihalelere ilişkin usul ve esaslar “http://www.mapeg.gov.tr” internet adresinde yayımlanacak ihale şartnamesinde belirtilecek.

Aramalara açılacak 73 maden sahasının ihalesi için başvurular, MAPEG’e doğrudan yapılacak. Posta veya diğer yollardan yapılan başvurular geçersiz sayılacak.

Söz konusu ihaleler, kapalı teklif ve açık artırma usulüyle gerçekleştirilecek.

Ayrıca, üç adet 4. grup küçük alan maden sahasının da mücavirindeki ruhsat sahipleri arasında ihalesi yapılacak. Küçük alan olarak belirlenen sahalara ilişkin listeyle ihale tarihi ve saati  MAPEG internet sayfasında en az 15 gün önceden ilan edilecek.

Başvurular, sahanın ihalesinin yapılacağı tarihte ve 13.30-14.00 saatlerinde ihale komisyonuna doğrudan yapılacak. Posta veya diğer yollardan yapılan başvurular geçersiz sayılacak. Teminatlar, teklif edilen ihale bedelinin yüzde 20’sinden ve taban ihale bedelinden az olamayacak.

Tokat Erbaa ve Amasya Taşova’da altın arama izni!

Bu arada Tokat’ın Erbaa ve Amasya’nın Taşova ilçelerinde yer alan bazı alanlarda siyanürle altın arama izni verildi.

Tokat’taki Kelkit Havzası, Boğalı ve Sakarat yaylaları ve Erbaa ile Taşova ilçelerinin çevrelerinde siyanür ile altın aramasına izin verildi. İzin kararının ardından birçok tepki geldi.

Yeşil Erbaa Çevre Platformu Başkanı ve sözcüsü Dr. Saffet Akkaya, Fındıcak Ahbaz Derneği’nde konuya ilişkin bir toplantı gerçekleştirdi. Cumhuriyet’ten Mehmet Menekşe’nin haberine göre, toplantıda kararın ardından ölüm fermanının verildiğine, bölgede çevresel bir felaketin yaşanacağına dikkat çekildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar